Můžete popsat svou cestu k psaní?
Kdysi jsem psala pro pobavení kamarádek krátké vtipné povídky či příběhy. Pak jsem psaní na čas nechala a vrátila jsem se k němu až na vysoké škole. To jsem byla právě po zkoušce z dětské literatury, kdy jsem celkem zklamaně zkonstatovala, že současná dětská literatura už dětská opravdu není. Dostalo se mi odpovědi, že psát pro děti tak, jako psal například Václav Čtvrtek, už v dnešní době nikdo neumí. Proto jsem sedla k notebooku a napsala první kapitolu „Kulíška“.

Co se dělo dále?
Ani potom to nebylo vše růžové, nemohla jsem nalézt nakladatelství, které by mi knížku vydalo. Často jsem se setkávala s negativními odpověďmi. Už jsem to chtěla vzdát a dopsat pohádky jen pro své děti a do šuplíku, když dopadla spolupráce s nakladatelstvím Brána a první knížka byla na světě. A při psaní mě rovnou napadlo, o čem by mohla být moje druhá kniha, která vyšla nyní v Gradě pod nakladatelskou značkou Bambook.

Proč jste si vybrala zrovna kategorii dětské literatury? Přijde mi, že je poměrně přeplněná.
Děti jsou úžasní čtenáři a posluchači. Pokud se jim knížka líbí, tak ji chtějí slyšet i víckrát za sebou nebo zpaměti citují určité pasáže. Pokud je naopak knížka nezaujme, druhou šanci jí nedají. Líbí se mi právě ta okamžitá reakce dětí. A upřímně mám také ráda, když je zlo přemoženo a vše dobře dopadne. Ano, vím, že autorů píšících pro děti je velmi, velmi mnoho. Těch skutečně kvalitních je však jako šafránu. Ráda bych se jednou dostala mezi ně.

close Sandra Dražilová Zlámalová. info Zdroj: Archiv Sandry Dražilové Zlámalové zoom_in Nedávno proběhl i křest knihy. Jaké jste měla pocity? A kdo byli vašimi kmotry?
Celý křest proběhl v Paláci knih Luxor v Praze. Byla jsem dost nervózní. Byť je to má druhá knížka, tak jsem křtila poprvé. Knížka se jmenuje Čarodějnice Bordelína. A kdo je nejznámější českou filmovou čarodějnicí? Paní Černocká alias Saxana. To byl jeden z důvodů, proč jsem ji oslovila. Navíc mi byla vždy velmi sympatická a snad ještě sympatičtější, když jsem s ní telefonovala a ptala se jí, zda by mi šla na křest. Chtěla jsem, aby to byla příjemná záležitost. Proto jsem poprosila i herečku Míšu Maurerovou.

Děj knihy jste zasadila do Jizerských hor. Co vás k tomu vedlo?
Jsem přesvědčena, že právě Jizerky na své „objevení“ teprve čekají, tak proč jim lehce nepomoct? Navíc je tu tolik míst, která jsou kouzelná, pohádková. A také zde žiji se svou rodinou, přímo v srdci Jizerek, takže okolí znám jako své boty.

Čím vás Jizerky natolik uchvátily?
Jsou tu místa, která jsou neznámá a neprozkoumaná. Líbila se mi představa, že by se jednou děti vydaly po stopách Bordelíny.

Jste maminkou tří dětí. Má i toto vliv na vaši tvorbu? Jsou právě děti vašimi beta-čtenáři?
Ano, doma mám tři loupežníky. Pohádky jim vyprávím už od narození. A svým způsobem testuji své pohádky na dětech. Když je pohádka nezaujme, tak zlobí a pro mě je to informace, že pohádka není dobrá. A naopak.

Nedávno jsem dělal rozhovor se spisovatelem, který řekl, že autoři píšou to, co by sami chtěli číst. Souhlasíte s tím?
Zajímavé, takto jsem nad tím nikdy neuvažovala. Představuji si spíše, jak budou děti nadšeně listovat s rodiči knížkou a těšit se na další kapitolu.

V čem jsou vaše příběhy originální?
Ve svých pohádkách používám konkrétní místa. Chci, aby v nich byla zaklíčována i určitá pravidla. Mají více dějových rovin a skrytých symbolů. Malé děti v tom najdou jemnou pohádku, starší poučení a rodiče právě onu symboliku.

Co bychom našli ve vaší knihovničce?
V současnosti hlavně pohádky, nejvíce je čtu dětem. Pak romány pro ženy.

Čemu se ráda věnujete kromě psaní?
Hlavně sportu, rodině a cestování.

Jak byste sama z pohledu maminky zhodnotila knižní nabídku pro dětské čtenáře?
Nabídka je skutečně široká, až člověk neví, co si má vybrat. Kolikrát vidí krásně ilustrovanou knížku, koupí ji a ejhle. Ilustrace předčila obsah.

Co dále chystáte na poli literatury?
Momentálně jsem zaslala do nakladatelství třetí knížku. Je to knížka pohádkově-vlastivědně-objevitelsky-cestovatelská. A o čem bude? To se nechte překvapit. Uvažuji také o napsání detektivního románu pro dospělé, který by byl umístěn do prostředí Itálie.

Připravili jsme si pro vás soutěž o dvě knihy od autorky, a to Kulíškovy neposedné příhody a Čarodějnice Bordelína. Stačí poslat správnou odpověď na soutěžní otázku na e-mail jiri.louda@vlmedia.cz do 3. června. Dva vylosovaní, kteří správně odpoví, vyhrají knihu. Soutěžní otázka: V jakém nakladatelství vyšla kniha Čarodějnice Bordelína?