Zástupci českého a saského ministerstva zavítali ve čtvrtek do jablonecké mateřské školky Pampeliška. Cílem návštěvy bylo prohlédnout si v praxi společný projekt jablonecké školky a školky v německém Oderwitz.

V rámci ojedinělého partnerství se děti v těchto školkách už od roku 2006 seznamují na české straně s němčinou a na německé zase s češtinou.

Děti překvapily i zástupce ministerstev

„Nejvíc mě překvapilo, jak tak malé děti s hravou lehkostí přecházejí z jednoho jazyka do druhého,“ poznamenal po návštěvě jablonecké školky saský ministerský dirigent Thomas Rechentin.

Cílem mezinárodního projektu, který probíhá už od roku 2006, je přirozeným způsobem dostat do povědomí dětí cizí jazyk.

„Původně jsem ve školce vedla kroužek němčiny, ale musím říci, že jeho organizace se ukázala poměrně složitá. Navíc ani pevný čas nebyl příliš vhodný. Teď, když mám smíšenou třídu od nejmenších po předškoláky, můžeme se nenásilně věnovat výuce němčiny právě v ten okamžik, kdy děti mají chuť se učit. Ale nenutím je, mluvím na ně německy, zpíváme si, učím je základní výrazy. Pokud má některé dítě chuť se jen dívat, může. I když jen poslouchá, tak vstřebává,“ říká Květa Šelbická, učitelka z mateřské školky Pampeliška.

Partnerskou školku našli Jablonečtí až v Oderwitz

Partnera pro projekt hledala podle svých slov velmi dlouho, ale nakonec jej našla právě ve školce v Oderwitz, kde mají také třídu s výukou češtiny, na kterou pak navazuje výuka na základní škole i gymnáziu.

Obě školky jezdí na jednodenní návštěvy, přičemž mnohdy doprovází třídu i někdo z rodičů, ať už z německé či české strany.

„Letos už se také dvakrát vzájemně setkali rodiče dětí, a to v dubnu v Oderwitz při společném vystoupení obou školek při Dni rodiny a v květnu pak prozměnu v Jablonci, při příležitosti společné oslavy Dne dětí,“ konstatovala Květa Šelbická.

Podle ní je přínosné vyučovat němčinu v Česku a naopak vzhledem k tomu, že Jablonec i Oderwitz leží blízko hranic, a ty se navíc v rámci stále většího otevírání Evropy smazávají.

„Tyto současné děti se budou zcela přirozeně pohybovat v obou mezích. Navíc není výjimkou, že v Oderwitz žijí českoněmecké rodiny a rodiče chtějí, aby děti mluvily oběma jazyky. Stejně tak v Jablonci je v rodinách také mnoho německých kořenů. I proto při výběru výukového jazyka tehdy padla volba právě na němčinu,“ vysvětlila Květa Šelbická.

O vznik projektu partnerské spolupráce s německou mateřskou školou Ki–ta Knirpsenland v Oderwitz se významně zasloužilo také Česko–německé fórum žen. Výuka němčiny probíhá v obou školkách v rámci aktivit školy, tedy naprosto bezplatně.