Hranici jednoho milionu korun přitom Nadace Euronisa, která sbírku pořádá, překonala s pomocí dárců a přispěvatelů již v prosinci minulého roku. Na konto sbírky navíc v lednu přibudou další finanční prostředky.

„V průběhu ledna bude celkový výtěžek šestého ročníku sbírky navýšen o další finanční prostředky, které veřejnost vhodila do pokladniček umístěných v informačních centrech, lékárnách a obchodních centrech sedmnácti měst v Libereckém kraji,“ řekl Deníku mluvčí Nadace Euronisa, která sbírku každoročně pořádá, Jan Pelant.

Prosincová část šestého ročníku sbírky proběhla v sedmnácti městech Libereckého kraje a Šluknovského výběžku od 9. do 19. prosince 2008. I tentokrát ji znovu pomohli uskutečnit žáci a studenti místních základních a středních škol. Ti v ulicích nabízeli k prodeji upomínkové předměty s logem sbírky v ceně 30 a 50 korun.

Pod hlavičkou sbírky byl navíc již podruhé pořádán Primátorský den solidarity, jehož výtěžek bude využit k zakoupení 12 polohovacích lůžek pro oddělení dlouhodobě nemocných Krajské nemocnici Liberec. V uplynulých šesti ročnících se podařilo vybrat částku převyšující 4,3 milionu korun a podpořeno bylo celkem 172 projektů a 99 neziskových organizací. Celkový výtěžek šestého ročníku sbírky zveřejní Nadace Euronisa do konce měsíce ledna.

Nezanedbatelné finanční prostředky navíc získala Nadace Euronisa také z tradiční benefiční aukce uměleckých předmětů, která se uskutečnila v listopadu minulého roku v multimediálním sále Krajského úřadu. Vybrat se totiž podařilo úctyhodných 958 tisíc korun.

K této částce přispěla především dražba díla nazvaného Diagonála od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Jeho hodnota se z vyvolávací ceny 80 tisíc korun vyšplhala až na rekordních 270 tisíc korun. „S výsledkem aukce jsme velice spokojeni, prodalo se celkem sedmdesát sedm procent všech nabízených uměleckých děl, což je velmi slušné, protože obvykle je to tak kolem třiceti maximálně čtyřiceti procent,“ pochválil výsledek aukce Jan Pelant.