Dočkali se. Vyberou peníze na stavbu. Lidé, kterým není lhostejný smutný osud železnobrodské zvonice, můžou přispět na její kompletní obnovu. Včera oficiálně začala veřejná sbírka.
„Existují tři způsoby, jak přispět. Jedním z nich je i pokladnička v Informačním centru na úřadě,“ říká Václav Horáček, starosta Železného Brodu. „Zatím nejvyšší částkou přispěla rodina Třískových, provozovatelé atrakcí na místním jarmarku. Zaslali pět tisíc korun,“ konstatoval místostarosta Tomáš Rezler.
Město se bude snažit pokladničku umístit před radnici, ale prozatím chybí řešení konstrukce nutné pro její zabezpečení. Podle Horáčka se intenzivně připravuje. „Chodí k nám hodně lidí, a když si pokladničky všimnou, přispějí,“ uvedla pracovnice informačního centra. Pokladničku zdobí vypískovaná zvonice.
„Asi tři podnikatelé nám slíbili, že výrazněji přispějí po zveřejnění čísla účtu. Necháme se překvapit přesnou sumou,“ doplňuje Horáček.
Jak sdělila mluvčí policie Ludmila Knopová, požár zvonice je stále v šetření. Varianty požáru jsou zapálení z nedbalosti a úmyslné zapálení.
Veřejná sbírka je vyhlášena na období jednoho roku. V současné době se na městském úřadě připravují podklady pro budoucí projekt kompletní znovuvýstavby, která si vyžádá až jeden milion korun.