Turnov, Jablonecko/ Za zvuku písně britských vojáků ze Západní fronty Its a Long Way to Tipperary se svět rozloučil s jedním z posledních velkých hrdinů druhé světové války, Čestmírem Šikolou.
Devětaosmdesátiletý rodák z Malé Skály, který si i ve stáří zachoval optimismus a zdravý pohled na svět, zemřel přesně před týdnem. Rozloučit se s ním do turnovské smuteční síně včera přišly desítky jeho sympatizantů, přátel, ale i obyčejných lidí, kteří ocenili jeho podíl na boji za svobodnější svět.
„Pana Šikoly si nesmírně vážím jako hrdiny z druhé světové války. Dokázal z protektorátu odeslat velké množství zpravodajských depeší,“ vzpomněl na hrdinu farář Československé církve evangelické Michal Šimek, který s Čestmírem Šikolou natáčel desetidílný dokument o atentátu na Heydricha.
„Oceňoval jsem jeho skromnost. Nikdy se nestavěl nad ostatní vojáky. Sledoval jsem i jeho soudní při s Miroslavem Grebeníčkem, který znevážil československý odboj. I když spor nevyhrál, morálním vítězem se stal určitě,“ řekl na adresu Šikoly Michal Šimek. „Považuji ho za morální vzor pro dnešní svět,“ dodal krátce před pohřbem.
Odchod hrdiny nenechal klidným ani politiky. Václav Vostřák, historik a jablonecký zastupitel na Šikolu vzpomněl alespoň slovně: „Byl to čestný muž a jsem hrdý na to, že jsem měl příležitost se s ním seznámit. Nechal jsem si od něj podepsat knihu Clay-Eva volá Londýn, která vypráví o jeho životě. Od té doby jsme se společně začali stýkat,“ zmínil Václav Vostřák s tím, že včerejšího pohřbu se bohužel z časových důvodů nemohl zúčastnit.
Čestmír Šikola mimo jiné také pracoval ve Výzkumném ústavu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
Na poslední cestu Čestmíru Šikolovi, čestnému občanovi Jablonce nad Nisou, zahráli několik jeho oblíbených skladeb, nechyběla Ave Maria nebo již zmíněná válečná Its a Long Way to Tipperary. Při závěrečné státní hymně k nebi vyšlehly plameny z hlavní čestné stráže, která salvou uctila památku muže, který pomohl, abychom dnes žili ve svobodném světě.