Asi dvacet let se o ní diskutuje. Všichni vědí, že je potřebná, ale dosud se na ni nenašly finance. Řeč je o silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou, jež by „narovnala" nebezpečné serpentiny za Kunraticemi.

Když se tu potkají autobusy nebo kamiony, tak při jejich vyhýbacích manévrech tuhne krev v žilách.

„Také na té trase občas jezdím a je to opravdu nepříjemné, silnice je klikatá a úzká," řekl nedávno Deníku řidič a dispečer ČSAD Liberec Václav Kolář.

Situace by se mohla začít měnit k lepšímu už letos na podzim. „Je pravda, že na letošní rok byly vyčleněny na stavbu silnice peníze, což ovšem neznamená, že výstavba skutečně začne, může a nemusí. V současné době vypisujeme výběrové řízení na zhotovitele stavby," brzdí optimismus realista a ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Liberci Josef Jeníček.

Silnice v číslechÚsek mezi Kunraticemi a Jabloncem nad Nisou se se má začít stavět na podzim 2014. Přeložka je navržena v kategorii S 11,5/70 v délce 2514 metrů se stoupacím pruhem délky 847 metrů. Plocha vozovek činí 32 330 m2. Počet stavebních objektů = 62. Předpokládaná cena stavby je 555 194 000 Kč (bez DPH).

Trasa je stavebně volná, všechny potřebné pozemky byly už dávno vykoupeny a nemovitosti zdemolovány, ale Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) se dlouhodobě primárně zaměřoval na vyčerpání evropských zdrojů.

„Tyto zdroje jsou v případě nových projektů určeny výhradně na transevropskou síť, proto v základním rozpočtu tato akce dlouho nefigurovala," vysvětlila vedoucí sekretariátu ředitele SFDI Terezie Bezkočková.

Chaos v dopravě?

Nabízí se otázka, zda v souvislosti s výstavbou nového úseku silnice do Jablonce nevypukne dopravní chaos. Jak Deník informoval včera, v polovině března začne rekonstrukce tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem.

Tramvaje přibližně na rok nahradí autobusy. Je tedy zřejmé, že se obě stavby budou překrývat. Zvládne objízdná trasa přes Vratislavice nad Nisou takový nápor?

„Chaosu se nebojíme. Tramvajová trať se bude dominantně rekonstruovat v roce 2014. Kdežto výstavba silnice se během tohoto roku začne pouze připravovat. Vybudují se přístupy. Stavby jsou dobře koordinované," tvrdí ředitel ŘSD Josef Jeníček.

Dostavba silnice mezi Libercem a Jabloncem potrvá v ideálním případě tři roky. Naváže na již dokončený úsek za sídlištěm Kunratická. Skončí v ulici Československé armády v Jablonci.

„Přístup do stávající zástavby zajistí tři úrovňové křižovatky. Dále budou vybudovány chodníky v prostoru Kunratic, které umožní pěší spojení obou částí Kunratic s využitím podchodu. Součástí projektu jsou i dva mosty," přiblížila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Nová silnice bude převážně sledovat silnici stávající. Pouze před Jabloncem se napřímí mimo současné serpentiny. Povede přes louky a les.