Z té přecházejí někteří příslušníci k Policii ČR. „Nicméně nebude lehké další území pokrýt. Zvláště obvodnímu oddělení v Tanvaldě přibudou i jiné starosti,“ řekla Ludmila Knopová, tisková mluvčí Policie ČR v Jablonci.


Starostové Kořenova a Desné se rozhodli po uvážení rizik požádat o navýšení počtu policistů na ministerstvu vnitra. „Samozřejmě vítáme začlenění do Schengenského prostoru. Bohužel, tvrzení ministerstva vnitra o posílení jiných složek policie v pohraničí zůstalo nenaplněno,“ uvedl Marek Pieter, starosta Desné.


Stejně jako občané okolních měst a obcí oba starostové sdílejí určité obavy z budoucího neregistrovaného navýšení pohybu cizinců v regionu a s tím spojeného nárůstu kriminality. „Ale situace není taková, aby se zakládala domobrana,“ upřesnil Pieter, který se se žádostí o pomoc obrátil i na hejtmana Petra Skokana.

Policii posílí nejspíš jednotlivci

„Odpověď jsme prozatím od ministerstva ani kraje nedostali, nicméně doufám, že se mi podaří promluvit s ministrem na dnešní schůzce,“ dodal Pieter. Jablonecká policie získá do svých řad několik příslušníků Pohraniční policie, která se přesouvá do Liberce a do hraničních okrsků bude vyjíždět.

„Přesné počty ještě neznáme, ale budou to jednotlivci,“ upřesnila Ludmila Knopová. Podle jejích slov se situace na oddělení v Tanvaldě může časem změnit. Luboš Marek, starosta Kořenova souhlasí se starostou Desné. „V oblasti dochází k vykrádání automobilů, objektů, drobné kriminalitě. Větší přítomnost policie je nezbytná, ale prozatím nereálná,“ uvedl Marek.

Na frekvenci policejních hlídek upozorňuje i Petr Polák, starosta Tanvaldu.