Autobusy kolem přehrady Souš dosud nejezdily, a to kvůli zvýšené ochraně vodního díla. „Dopravci ČSAD Liberec se podařilo vyjednat povolení provozu sezónní autobusové linky s důrazem na minimalizaci vlivu ovlivňujícího, byť jen teoreticky, životní prostředí. Proto bude obsluha linky zajišťována elektrobusem,“ uvedl Sviták.

Odveta 2. předkola Evropské fotbalové ligy Jablonec - Jerevan. Domácí forvard Martin Doležal (v zeleno-bílém) střílí na arménskou branku.
Jablonec ze šancí gól nedal a po remíze 0:0 s Jerevanem v Evropské lize už končí

Linka 790 vyjede zatím jen ve zkušebním provozu, a to o srpnových víkendech. Podle jízdního řádu bude elektrobus pendlovat mezi Tanvaldem, Desnou a Smědavou celkem čtyřikrát denně. V Tanvaldu bus naváže na vlaky od Liberce či od Harrachova, na Smědavě pak bude přípoj na autobus dál směrem do Hejnic a Frýdlantu.

Lidé se tak nově rychleji dostanou z Tanvaldska na Frýdlantsko, což dnes bylo možné pouze automobilem, případně vlakem oklikou přes Liberec. Kapacita elektrobusu ovšem činí pouhých 29 míst a jestli bude jezdit trvale a případně častěji, ukáže až vyhodnocení zkušebního provozu. „S ohledem na zkušební provoz je případným cestujícím doporučeno nejprve ověřit, zda spoj jede,“ dodal Sviták.