Sdílená kola si mohli loni lidé půjčovat v Liberci a Jablonci nad Nisou díky půlmilionové dotaci kraje. Kdo stihl kolo vrátit do patnácti minut od zapůjčení, měl jízdu zadarmo. V obou městech překročilo tuhle dobu jen zhruba deset procent lidí.

Sdílení kol v Jablonci

  • 100 kol k dispozici
  • 30 stanic
  • 3427 uživatelů
  • 23 375 výpůjček celkem
  • 129 vypůjček denně
  • 92,8 % zdarma do 15 minut
  • 30 094 ujetých kilometrů
  • 4713 ušetřeného CO
  • 85 lidí jelo víc než 50x

V Liberci si lidé půjčovali kola z 54 stanic nejčastěji v září. Nejfrekventovanějším místem zápůjček bylo Soukenné náměstí a tramvajová stanici Fügnerova. Rekordmankou města je Anita P. se 158 výpůjčkami za sezónu. Všichni cyklisté dohromady ujeli v Liberci skoro 10 tisíc kilometrů a ušetřili tolik uhlíkové stopy, kolik by celou jízdní sezónu vstřebávalo přes 200 vzrostlých stromů.

V Jablonci si lidé půjčovali kola ze 30 stanic nejčastěji v září. Celkově se ve městě do systému zaregistrovalo téměř 3 500 lidí a provedli přes 23 tisíc výpůjček. Rekordmanem města je těsně Petr K. se svými 238 výpůjčkami za sezónu. Zajímavé je, že 1,2 procent lidí si kolo vzalo na víc než hodinový výlet. Nejčastěji si lidé v Jablonci půjčovali bicykly u přehrady, ale také u plaveckého bazénu a u autobusového nádraží. Celkově ušetřili lidé tolik uhlíkové stopy, kolik by celou jízdní sezónu vstřebávalo přes 200 vzrostlých stromů.

Letos vyčlenil Liberecký kraj na podporu sdílených kol celkem 3 miliony korun. O dotaci mohou požádat zástupci obcí z celého regionu, a to do 18. března.

„Zaměřujeme se na zvýšení dostupnosti cyklistické dopravy, podporu zdravého životního stylu a ekologické jízdy. Dopravu budou obce zajišťovat samy, případně prostřednictvím vybraných provozovatelů,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Sviták.

Kraj poskytne obcím příspěvek až milion korun a zaplatí sedmdesát procent celkových výdajů na projekt. „Mezi ně patří například zavedení systému, díky němuž bude čtvrthodina jízdy zdarma, pravidelný servis sdílených kol či elektrokol, poskytnutí uživatelské aplikace pro půjčení a vrácení kol prostřednictvím chytrého telefonu nebo poskytnutí zákaznické linky,“ informoval Sviták.

Celková délka cyklotras v kraji přesahuje dva tisíce kilometrů. Vloni podpořil kraj rozvoj tohoto způsobu dopravy bezmála třemi desítkami milionů korun. Významnými trasami, na jejichž budování se kraj podílí, jsou Greenway Jizera, Cyklostezka Odra-Nisa a Cyklostezka svaté Zdislavy.

Cyklostezky významně pomáhají odvádět jezdce na bicyklech z rušných silnic a význačně tak přispívají k bezpečnosti silničního provozu. „Cyklostezka svaté Zdislavy například umožňuje bezpečné cyklistické propojení Chrastavy, Bílého Kostela, Jítravy, Jablonného v Podještědí, Kunratic, Cvikova a Svoru, kudy vede rušná silnice číslo I/13 směrem na Děčín. Chceme zajistit dobré podmínky nejen pro rekreační cyklisty, ale i pro ty, kteří na kole dojíždějí za prací,“ shrnul Sviták.

Mohlo by vás zajímat: V centru Turnova zmizí kostky na silnici, místní by měl přestat trápit hluk

Turnov, doprava, náměstí, únor 2024 | Video: Sedlák Jan