Audit by podle návrhu sdružení měla provést jedna ze společností A&CE Audit, NEXIA Prague či BENE FACTUM, které mají z minulosti velké zkušenosti s problematikou v oboru teplárenství.

„Všechny tři navržené auditorské firmy mají dobré reference, vysoký kredit a profesionální úroveň. Navíc za své služby účtují přiměřené ceny v české měně, které nezatíží rozpočet teplárny,“ uvedl jeden z členů sdružení Petr Maryško.

„Výhodou je, že se jedná o české firmy. To, že by byly ovlivňovány mateřskou společností vlastníka teplárny, které sídlí v Německu je tedy nepravděpodobné,“ dodal Petr Maryško.

Chystaný audit by měl potvrdit, nebo vyvrátit podezření z nekalých praktik v liberecké teplárně. Sdružení totiž podezřívá teplárnu z toho, že používá nelegálních metod a machinací k tomu, aby přes zpřátelené firmy uměle navyšovala náklady a obcházela tak cenovou regulaci. Kdy k auditu dojde však není jasné.

Představitelé teplárny totiž současné kroky sdružení nechápou. Teplárna již delší dobu kontrolu svého hospodaření připravuje a členy sdružení již informovala o tom, jakým způsobem bude audit proveden a jaké firmy jej budou mít na starosti.

„Místo toho, aby na náš návrh odpověděli či jej připomínkovali s tím, že jim vadí složení komise nebo výběr firem, které audit provedou, tak nám poslali protinávrh se jmény firem, o nichž jsem v životě neslyšel,“ řekl Deníku místopředseda představenstva liberecké teplárny Tomáš Balcar s tím, že protinávrh sdružení ani neobsahuje otázky, jakými by se měl případný audit zabývat.

„Stále počítáme s tím, že si audit objednáme. Ať už ve spolupráci s městem, nebo jinými zákazníky. Ale rozhodně ne tak, že nám někdo bude diktovat, jak bude kontrola našeho hospodaření vypadat, a jaké společnosti, které navíc ani neznáme, ji provedou,“ poznamenal místopředseda představenstva liberecké teplárny.