Se svými čtyřiadvaceti čistokrevnými sibiřskými husky začala v Jizerských horách intenzivně trénovat už v srpnu. Má letos vysoké ambice. Chce se zúčastnit nejdelšího evropského závodu na tisíc kilometrů v norské Altě v březnu příštího roku. Finnmarkslopet, který je i nejsevernějším závodem psích spřežení na světě. Jestli se to Janě Henychové povede, bude prvním týmem ženy musherky z kontinentální Evropy, který tento závod dokončí a prvním Čechem vůbec. Prvního husky si pořídila v roce 1997, dnes jich má čtyřiadvacet.

Go! zní Jizerkami už od léta

Po loni ujetých pěti stech kilometrech chce musherka dvojnásob. Její jméno je už neodmyslitelně spjato se sibiřskými husky, Jizerskými horami a ultradlouhými závody psích spřežení. Jana Henychová trénuje na březnový závod o délce tisíc kilometrů v Norsku.

Není to velké sousto?
Loni jsme se namlsali pěti sty kilometry, které jsme ujeli. Co tedy dál. Další varianta je tisíc kilometrů. Ale na takový závod se musí trošku více trénovat.

Kdy jste začali?
Na začátku srpna, ale to bylo dost teplo. Museli jsme jezdit hodně brzo ráno. Teď už jsou i teploty optimální, takže jezdíme téměř každý den.

Kolik času máte na přípravu?
Závod startuje 7. března, takže necelých pět měsíců. Startujeme v norském městě Alta. Jde o nejsevernější závod na světě a nejdelší v Evropě.

Kolik tam jede českých musherů?
No, jen já.

Tak jinak. Kolik startuje žen?
Ve Skandinávii se to tak nebere. Tam ženský mužským naprosto bravurně konkurují. Takže oni to moc neřeší. Seveřanky jsou tak tvrdé, že z toho tamním chlapům jde dost hlava kolem. Ale myslím, že v naší kategorii na tisíc kilometrů bude asi tak šest, sedm žen. Většina Skandinávek. Já budu závodit vlastně jen s Francouzkou.

S jakým pojedete týmem? Myslím psů.
Mám čtyřiadvacet čistokrevných husky, z nichž budu vybírat čtrnáct psů, se kterými se závodí. Ale trénuji se všemi. To bych jim nemohla udělat, nechat je uvázané, protože jsou staří. Bylo by to pro ně neštěstí.

Každé spřežení jeden pes vede. Víte, kdo to bude?
Mám vpředu nadějnou šikovnou Becky. Vedle ní do závodu pojede mladý Fanoušek.

Jen pro představu, délka 1000 km je například stejná jako z Prahy do Benátek v Itálii nebo z Prahy do Bruselu.

Fakta a čísla závodu Finnmarksløpet 2009
- K 1.10.2008 je v závodě zaregistrováno celkem 106 závodníků, z toho 46 týmů je přihlášeno na 1000 km a 60 týmů na trať 500 km.
- Z počtu 106 týmů je 89 Skandinávců, zejména domácích Norů. Česká republika má jediného reprezentanta – Janu Henychovou.
- Na startu 1000 km trati jsou Jana Henychová společně s Francouzkou Isabelle Trevadon jedinými ženami, jež pojedou se psy sibiřský husky.
- Trať závodu vede po opuštěných norských pláních a zamrzlých jezerech, kde ani v době závodu často několik hodin závodníci nenarazí na živou duši a kolem se rozprostírá jen ledová pláň.

Další informace o Janě Henychové a závodě najdete na www.huskies.cz