1600 kilogramů odpadků to už je úctyhodné číslo. Přesně tolik sebrali dobrovolníci odpadků jen v Jablonci a okolí.
Hned v pondělí pytle s nasbíraným odpadem z deseti stanovišť po celém městě svezli pracovníci veřejně prospěšných prací.
„Je vidět, že lidem v Jablonci není lhostejné prostředí, v němž žijí a umí přiložit ruku k dílu i za plotem svých zahrádek a dveřmi svých domovů. Dobrovolníci posbírali o šest set kilogramů odpadu více než vloni," popsala Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.
Dobrovolníci uklízeli u přehrady, v Srnčím dole, na Proseči, u azylového domu, kolem bazénu i v centru města a na mnoha dalších místech. „Na magistrátu se k úklidu přihlásilo osm skupin dobrovolníků, ale podle interaktivní mapy na uklidmecesko.cz, uklízelo mnohem více lidí," doplnila Markéta Hozová. Uklízelo se ale i jinde.
Uklízeli v Harrachově …
I Harrachov se v letošním roce podruhé zapojil do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Necelá stovka dobrovolníků se, včetně starostky města Evy Zbrojové a místostarosty Jaroslava Čecha, od čtvrtka 15. dubna do neděle 17. dubna vydala udělat řádný jarní úklid. „Pořádek se dělal na místech, kudy vedou turistické značky naučné stezky, ale i v areálu malých skokanských můstků nebo v okolí centrálního parkoviště," přiblížila Eva Zbrojová.
Přesto, že tato akce probíhala i v loňském roce, i letos se na totožných místech objevilo velké množství odpadků. Jak je vidno, počet neukázněných lidí se bohužel nesnižuje.
Dobrovolníci nacházeli v přírodě pohozené pneumatiky, plastové a skleněné lahve, plechovky od nápojů, obaly od cukrovinek, nedopalky cigaret, papírové kapesníčky, použité dámské hygienické potřeby, dětské plenky nebo automobilový nárazník. Kuriózním nálezem byla i odhozená nafukovací panna.
Dobrovolníci byli po ukončení akce odměněni uzenou klobáskou a pivem z trutnovského pivovaru Krakonoš. V průběhu této akce se nasbíralo celkem 60 pytlů odpadu.
Hlavní gró dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko se uskutečnilo právě o proběhlém víkendu, někde, třeba v Radčicích na Železnobrodsku ale termín o týden, tedy na sobotu nadcházející, posunuli kvůli počasí. „Pršelo nám, slyšet byly i hromy," poznamenala starostka Radčic Dagmar Havlová.
V celé republice
Do 1 570 místních úklidů černých skládek a pohozeného odpadu se zapojilo okolo 65 000 dobrovolníků. Českou republiku se jim podařilo zbavit 1 600 tun odpadu. Organizátoři i přesto upozorňují, že v boji proti černým skládkám jsme pořád na začátku.
Hlavní úklidový den projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko, který v tomto roce připadl na uplynulou sobotu, mají účastníci akce i organizátoři úspěšně za sebou. Do jaké míry se podařilo naplnit představy a cíle organizátorů akce? Kolik dobrovolníků se zapojilo a kolik odpadu dokázali uklidit z české přírody? A jak si Česká republika stojí v otázce černých skládek?
Ukliďme Česko
Organizátoři Ukliďme svět, ukliďme Česko, celorepublikové úklidové akce, kterou tento rok poprvé společně pořádali Spolek Ekosmák a Český svaz ochránců přírody, si nastavil laťku opravdu vysoko. Jejich cílem bylo zapojit do úklidů sto tisíc lidí.
„Po hlavní vlně můžeme konstatovat, že tak vysoko nedosáhli. I tak ale výrazně překonali loňská čísla: Úklidů se zúčastnilo úctyhodných 65 000 dobrovolníků," poznamenala Markéta Dvořáčková, jedna z koordinátorek akce. A organizátoři ani teď nemají důvod házet flintu do žita. „Pod taktovkou Českého svazu ochránců přírody probíhá už dlouhá léta také podzimní vlna úklidů. Na tuto tradici chceme navázat i v rámci nové spolupráce se Spolkem Ekosmák. Sto tisíc dobrovolníků tak pořád není mimo naše možnosti," vysvětluje Kateřina Landová, koordinátorka projektu za ČSOP.
A kolik odpadu se podařilo uklidit v právě proběhlé jarní vlně úklidů? Na přesné statistiky si budeme muset ještě pár dní počkat. Podle předběžných odhadů organizačního týmu Ukliďme svět, ukliďme Česko se však výsledná čísla budou pohybovat kolem rekordních 1600 tun odpadů, ze kterých se podařilo vytřídit celá třetina.
Ačkoliv jde o velký úspěch, organizátoři Ukliďme svět, ukliďme Česko upozorňují, že není v moci podobných akcí vyřešit palčivý a komplikovaný problém černých skládek na území republiky. „Pro to, abychom se černých skládek zbavili nadobro, je třeba legislativních změn, která jsou již naštěstí součástí návrhu nového odpadového zákona," uzavřel Miroslav Kubásek ze Spolku Ekosmák.