Udržet nákladově velmi náročné zařízení s minimálními ztrátami a dramaticky nezvyšovat vstupné je pro management jabloneckého Plaveckého bazénu nadlidský úkol. Vedení radnice a zastupitelé nechtějí vidět další červená čísla.

Na čtvrtečním jednání se rozhodli věc už s konečnou platností řešit. Veřejnosti a škol, které bazén využívají, by se to podle našich informací nemělo zatím dotknout.

„Převodem se nic neušetří, leda tak úspora platu ředitele. Ale navýšení cen energií to stejně nepokryje,“ konstatoval Michalis Musulis, ředitel Plaveckého bazénu.

Podle něj nelze hospodaření obou organizací porovnávat jen podle nákladů a výnosů, ale také podle dotací od města. „Dotace mají podstatně vyšší než my,“ dodal Musulis.

Jak se k převodu staví sama společnost Sport? „Jsme připraveni bazén převzít, rozhodnutí neodkládejte,“ uvedl předseda dozorčí rady Sport Jablonec a místostarosta města Petr Vobořil.

K převodu se souhlasně vyjádřil i zastupitel Pavel Šourek. Podle něj pak bude hospodaření efektivnější.

Zachování stávajícího stavu však obhajuje druhý místostarosta Otakar Kypta, který je současně předsedou správní rady bazénu. Odsouhlasil ale, že situace je vážná.

„Z čeho jiného než z plavání se bazén uživí. Z prodeje plavek rozhodně ne,“ konstatoval. Počet plavčíků a technického personálu musí zůstat stejný a náklady na energie převod také neovlivní.

Současně informoval, že došlo k masivnímu propadu prodeje permanentek nejen z řad veřejnosti, ale i od firem. V současné době podle něj šetří každý. „Kdo z vás chodí pravidelně plavat,“ otázal se zastupitelů Kypta.

Pokud by došlo k dramatické úpravě vstupného do bazénu, třeba až na dvojnásobek, věc by to nevyřešilo. Lidí by podle Kypty chodilo plavat ještě méně.

Provoz bazénu je podle místostarosty Lukáše Pletichy vždycky ztrátový, proto se přiklání k převodu. „Spojení zapadá do plánu rozvoje,“ uvedl Pleticha. Doplnil, že jediný, kdo může o převodu rozhodnout, je správní rada, s níž pak město, jako zakladatel, může a nemusí souhlasit. S ekonomickou stránkou věci je připraven správní radě pomoci.

Podle opozičního zastupitele Petra Beitla by to chtělo hlubší analýzu a navrhnout ekonomická opatření. Jindřich Berounský by zvýšil dotace. Ať tak či tak, v současné době se nic nezměnilo. Dá se předpokládat, že bod s názvem Bazén budou mít zastupitelé na stole při zářijovém jednání.