Co bylo skutečným impulzem odchodu vedoucí jablonecké prodejny řetězce Kaufland? Z pohledu zaměstnanců, kteří si na ni stěžovali, to byla ostuda.

Mluvčí společnosti Michael Šperl potvrdil, že odešla na vlastní žádost a dodal: „Snažíme veškeré nešvary a problémy, které jsou zjištěny, bez zbytečného prodlení rychle a konstruktivně vyřešit.“

Každé společnosti záleží na dobrých vztazích mezi zaměstnanci a vedením. Kaufland podle Šperla nevyjímaje. V jablonecké pobočce ale došlo 23. července k incidentu, který nemá běžně obdoby. Kvůli hrubému chování své vedoucí se pracovník úklidu přímo mezi regály zranil nožem na předloktí.

„Na protest, aby si už někdo všiml, jak s námi zachází,“ uvedl Jaroslav Surý. Častými vulgárními výrazy prý nešetřila.

Materiál, který jsme v Denících v Libereckém kraji zveřejnili i na internetu a s audio výpovědí zraněného muže, vyvolal bouřlivou diskusi na našich webových stránkách. Článek Křičela. Nedalo se to vydržet. Vzal jsem nůž… si přečtete ZDE.

Lidé přišli i osobně do redakce a jejich skutečnou identitu známe. „Jsem těhotná, bojím se, abych kvůli těm neustálým stresům nepotratila,“ svěřila se mladá žena.

Vedení podniku věc dále šetří

Celá záležitost je i z pozice vedení Kauflandu nadále šetřena. „Zástupci vedení vedli a vedou rozhovory se zaměstnanci,“ potvrdil mluvčí Šperl. Výsledky dosavadního šetření ale podle jeho informací uvedená podezření rozhodně nepotvrzují.

Oslovení zaměstnanci ale tvrdí, že o šikanu šlo. Poukázali na to i peticí už v dubnu loňského roku. Dál podle nich nikdo nic neřešil.Šperl deklaroval, že vzhledem k hierarchickému uspořádání společnosti v oblasti provozu prodejen je zabezpečen a kladen silný důraz na schopnosti a kvality vedoucích zaměstnanců.

„Začínaje pohovorem a výběrem, který podléhá principu několika očí, a konče pravidelným monitorováním plnění jeho pracovních povinností včetně toho, jakým způsobem postupuje při vedení zaměstnanců,“ vysvětlil personální postup mluvčí Kauflandu.

Že šlo o řešení osobních problémů jednoho či dvou zaměstnanců tvrdí Marcela Jelínková, předsedkyně Základní organizace Nezávislého odborového svazu pracovníků potravinářského průmyslu při společnosti Kaufland: „Několikrát jsem se informovala o situaci na této filiálce a takovéto skutečnosti nemohu v žádném případě potvrdit.“

Policie vyšetřování ještě neskončila

Byť vedoucí jablonecké prodejny rozvázala pracovní poměr, policie s ní ještě neskončila. „Vyšetřování pokračuje, věc není ukončena, jelikož stále probíhají výslechy svědků,“ potvrdila mluvčí Dagmar Sochorová. Ve hře je podezření ze spáchání trestného činu účast na sebevraždě se sazbou až tři roky.