Kočku zachytila fotopast libereckého mysliveckého sdružení Harcov v Lukášově ve čtvrtek 3. října časně ráno. „Fotka byla pořízena v místě u Lukášova, kde máme založenou krmnou kukuřici pro zvěř,“ přiblížil hospodář mysliveckého sdružení Viktor Vlasák.

S ohledem na informace v médiích vše sdružení nejprve oznámilo libereckému magistrátu. Teprve poté se informace dostaly na policii. Myslivci je předali policii ve čtvrtek odpoledne.

Kriminalistický technik porovnal fotografii s maketou zvířat a měřítkem v místě, kde byla kočka naposledy spatřená, a výsledky potvrdily, že jde velmi pravděpodobně o stejné zvíře, po kterém se už několik dní v okolí Jablonce pátrá a které bylo počátkem týdne viděné v okolí Kořenova.

„Platí proto stále stejná opatření a výzva k maximální opatrnosti v lese. Nevenčete psy na volno, nechoďte raději na houby a nepouštějte děti samotné do lesa na Prosečském hřebenu a okolí. Pokud zvíře potkáte, neotáčejte se k němu zády, pomalu ustupujte vzad,“ varoval vedoucí oddělení krizového řízení jabloneckého magistrátu Vratislav Pavlín. Odborníci nicméně tvrdí, že zvíře není bezprostředně nebezpečné a raději se člověku vyhne.

Exota zastřelit nesmějí

Policejní složky i myslivci stále po kočce pátrají. Pokud se potvrdí, že se jedná o exotickou velkou kočkovitou šelmu, je mezinárodními úmluvami chráněná před odstřelem, může být jen odchycena. „Připraveni jsou dva zvěrolékaři s narkotizačními puškami,“ popsal vedoucí jablonecké policie plukovník Pavel Langr.

Obyvatelé Lukášova a okolí jsou v klidu. "Když nenapadla nikoho za celý ten týden a pořádně jí nikdo neviděl, je jasné, že je extrémně plachá. Kdo ví, třeba jsem kolem ní přešel i já," vysvětlil asi pětapadesátiletý houbař, nastupující přímo u lesa do auta.

Lidé by přesto měli dávat pozor nejen v okolí Lukášova, ale i v jiných lesích v okolí Jablonce, jelikož rádius teritoria takového zvířete se může přibližovat až velikosti dvou set kilometrů. „Tím, že veřejnost nebude do lesů vstupovat, nebude na zvíře pořádat hony, ani jinak ho plašit a dráždit, napomůže jejímu rychlejšímu odchytu,“ přiblížil primátor Jablonce Jiří Čeřovský.

Šelma se po Jablonecku pohybuje již několik dní, lidé ji poprvé spatřili ve středu minulého týdne. Žádné velké manévry se ale nekonají. I proto, aby šelma nebyla rozrušená a nervózní. „Společně s myslivci jsme rozmístili daleko více fotopastí na zachycení pohybu šelmy a další technická opatření, která nyní nebudeme popisovat,“ doplnil šéf jablonecké policie.

Krajská veterinární správa už prověřila všechny registrované chovy šelem v okolí, nikomu ale podobné zvíře nechybí. Je tedy možné, že šelma může pocházet z nelegálního chovu a to třeba i z Polska.

Město Jablonec doporučuje chovat se opatrně, nepouštět samotné děti do lesa a pokud by snad někdo zvíře zahlédl, nejlepší je neprodleně zavolat na linku 156 nebo 158. Případnou fotku je možné zaslat na e-mail operačního střediska MP v Jablonci nad Nisou mp156@mestojablonec.cz společně s několika informacemi:
· bližší popis zvířete – velikost, barva, kresba na srsti
· chování zvířete – je agresívní, nebo naopak přítulné
· směr pohybu zvířete