Právě nové semafory měly zajistit, aby řidiči ve špičkách nemuseli na výjezdu od Kauflandu dlouho čekat, jenže to se děje dnes a denně.

Investorem stavby obchodního domu a souvisejících stavebních úprav, tedy i nových semaforů, byla společnost Kaufland. Když jsme se u ní nedávno znovu zeptali, proč semafory stále nefungují, přestože obchodní dům je v provozu už od prosince roku 2011, dostali jsme podobnou odpověď jako posledně.

„Jde o dohodu mezi developerem a technickými službami města Jablonce," reagoval mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Podle jednatele jabloneckých technických služeb Milana Nožičky by to mělo být tak, že semafory by napřed měly přejít do majetku města a město by pak mělo u technických služeb smluvně objednat jejich provoz. Zdánlivě jednoduchá věc, jenže problém tkví v nedotažené legislativě. „K žádné dohodě zatím nedošlo, protože stále nebyly předloženy všechny legislativní náležitosti," sdělil Milan Nožička.

Jinými slovy, semafory nemůžou začít fungovat, dokud jejich provoz nebudou zaštiťovat nezbytné dokumenty, potvrzující, že je zařízení v pořádku. Otázka je, proč celá věc trvá tak dlouho. Konkrétní důvody se zatím Deníku zjistit nepodařilo.

Trpělivost s nefungujícími semafory už dochází i městu, které celou věc opakovaně urguje. „Už máme i interpelaci od zastupitelů a znovu jsme zasílali podnět k nápravě současného stavu," konstatoval náměstek primátora Petr Vobořil.

Na druhou stranu ale v Jablonci panují obavy, co vlastně zprovoznění zatím nefungujících semaforů přinese. „Řidiči vyjíždějící od Kauflandu na hlavní silnici to sice budou mít jednodušší, ale je otázka, jak to ve špičce bude vypadat na hlavním tahu, hlavně ve směru od Prahy," komentoval Petr Vobořil s tím, že dopravní situace v okolí Kauflandu celkově není ideálně řešená a město chce jednat o případných změnách.