V loňském roce město Semily rekonstruovalo celkem obecních 16 bytů, a to s celkovými náklady ve výši cirka 7,6 milionu korun. V letošním roce započala rekonstrukce či výraznější oprava již u dalších 10 bytů s celkovými náklady asi 4,5 milionu korun. Ve většině případů se jedná o městské byty na sídlišti Oleška, opravy bytů ale pokračují i v centru města, v ul. Antala Staška. Jedná se o byty od velikosti garsoniéry po byty 3+1. V závislosti na stavu bytů, které budou nájemníci vracet, se počítá s pokračováním na rekonstrukcích těchto prázdných bytů, a jejich následné nabídce novým nájemníkům.


„Kromě rekonstrukce bytů jsme se rozhodli věnovat i zateplení bytových domů," prozradil vedoucí odboru rozvoje a správy majetku semilské radnice Vladimír Bělonohý. „Konkrétně jsme v loňském roce uzavřeli smlouvy na zpracování projektů a žádostí o dotaci na čtyři bytové domy na sídlišti Na Olešce.“ V současné době má odbor přiznanou dotaci na dva objekty, před dokončením jsou další dva.

Celkové projektové náklady na všechny čtyři objekty dosahují více jak 29 milionů korun. Předpokládaná dotace je cca 12 milionů. Předpokládaná výše podílu města je tedy cca 17 milionů korun. Přesná částka však bude známa až po dokončení výběrového řízení.

V roce 2023 přešla správa městských bytů z Městské bytové správy Semily, s.r.o. přímo pod město Semily. Pro město to kromě jiného znamenalo řešit jejich opravy komplexně s ohledem na budoucí investice spojené s rekonstrukcí objektů.

Samotné byty z velké většiny procházejí kompletní rekonstrukcí, která zahrnuje náhradu umakartového jádra za zděné, nové rozvody vody, kanalizace, topení a elektřiny, nové podlahy, dveře i malby. Zároveň často dochází k nahrazení podokenních plynových topidel a karmy jedním plynovým kotlem s radiátory. V některých bytech dochází i k drobné změně dispozice za účelem zvětšení koupelny, která je vybavena standardními zařizovacími předměty. Byty jsou nyní nově vybavovány i kuchyní.

„Nutno přiznat, že výše uvedené kroky znamenají výraznější zásah do rozpočtu města," doplnil Bělonohý. „Jsme však přesvědčeni, že v 21. století je třeba bytové politice věnovat vyšší pozornost než tomu bylo doposud."

Mohlo by vás zajímat: Takhle staví nové hřiště v Pěnčíně za desítky milionů, už se rýsuje 

Podívejte se, jak roste multifunkční hřiště v centru obce Pěnčín. | Video: Jan Sedlák