Obyvatelé Semil budou mít o letošní zimě poprvé možnost bruslit na profesionálním umělém kluzišti. Mobilní plochu získalo město z Turnova, který ji po dostavbě zimního stadionu už nepotřeboval. Kluziště stálo 855 000 korun bez DPH.

Umělé profesionální kluziště dosud v devítitisícovém městě nebylo. Pouze místní tenisté vytvářeli v minulých letech ledovou plochu na kurtech, už to ale dělat nechtějí. Při posledních mírných zimách led dlouho nevydržel.

Kluziště 35 krát 17,5 metru bude v první sezoně v provozu od prosince do konce února, vstupné bude řádově v desetikorunách. Město odhaduje, že na provoz doplatí asi půl milionu korun. „Letos bude provizorně vedle okresního archivu, kde bývá cirkus," dodal místostarosta Semil Tomáš Sábl.

V dalších zimách chce mít radnice kluziště ve fotbalovém areálu, kde připravuje rekonstrukci škvárového hřiště za tři až čtyři miliony korun. „Místo něj chceme vytvořit víceúčelové hřiště o rozměrech 40x20 metrů. V zimě bychom chtěli kluziště dávat na toto hřiště," uvedl Sábl. Podle něj plánují, že by nové hřiště vybudovali v příštím roce. „Zatím je to záměr. Uvidíme, jak se nám vyvinou další plánované investice," dodal.

Radnice chystá za deset až 12 milionů korun vybudování biotopového koupaliště, v němž voda čistí vodní rostliny. Výhodou biotopu jsou nižší provozní náklady oproti klasických koupalištím. Radnice také připravuje výstavbu mateřské školy, která odhadem bude stát přes 30 milionů korun. Chce na to získat evropskou dotaci. Nový objekt by měl nahradit dosluhující školku Pod Vartou, která byla v 80. letech minulého století postavena jako provizorium.