„Z fyzických testů u maturity propadne i pět studentů,“ poznamenal zástupce ředitele Střední školy Semily (SŠS) Daniel Sisr. Přiznal, že zvláště obor zabývající se výchovou budoucích profesionálních hasičů se potýká s nedostatečnou fyzickou kondicí studentů.

A v posledních letech se trend ještě prohloubil. „Studenti ví, že nastupují na obor, kde musí mít jisté fyzické předpoklady. Bohužel, úroveň se pomalu propadá. Zjevně za to může i bezmála dvouleté trvání opatření proti šíření covidu,“ myslí si Sisr. 

Podobně to vidí i pedagog a metodik prevence Radim Skrbek, který má ve škole na starosti i fyzické tréninky mladých hasičů. „Fyzická kondice u dětí se zhoršuje. My víme podle výsledků testů, že letošní čtvrťáci měli v prvním ročníku lepší kondici než současní prváci, i když ani u nich není stoprocentní. Největší problém je v běhu. Pak se stane, že ho u maturity nezvládne.“

Vedení školy si uvědomilo, že s fyzickou kondicí studentů něco musí udělat. 

Ilustrační foto
Městští architekti se v Jablonci sejdou s obyvateli problémových částí města

Proto spustili pro první ročník oboru Požární ochrana ojedinělý projekt, který má zvýšit fyzickou kondici studentů. Radí jim odborníci ze společnosti Anderle Sport, která se specializuje na pohybovou přípravu mladých i vrcholových sportovců. Spolupracuje třeba s lezcem a olympionikem Adamem Ondrou nebo s prvoligovými fotbalovými a hokejovými týmy.

„Někdy před dvěma lety jsem oslovil Josefa Anderleho. Byl jsem za ním v Praze. Zrovna měl v tréninku skupinku afrických fotbalistů. Chvíli na mě koukal nedůvěřivě, ale pak jsme se pochopili. Domluvili jsme se na dlouhodobější spolupráci.“ 

Ojedinělý projekt odstartoval již v loňském roce, byť o něm studenti vlastně nevěděli. Šest pedagogů absolvovalo kurzy v tréninkovém centru Anderle Sport v Šumperku. Dojížděli sem na několik dní měsíčně. „Zároveň se otevřel dotační titul na digitalizaci školy. Napadlo nás spojit obě oblasti, tedy fyzickou přípravu a moderní technologie. Získali jsme tak desítky chytrých hodinek Garmin a oslovili softwarovou společnost Yarmill, která připravuje aplikace taktéž pro vrcholové sportovce,“ doplnil Sisr. 

Dobíjecích wallboxů pro elektromobily je U Královky pět.
Majitelé e-aut mohou dobíjet i na horách. Stojany přibyly nejen v Jizerkách

Slovo dalo slovo a technologická společnost připravila pro školu software, který v mnoha částech kopíruje programy pro vrcholové sportovce. Tak, aby nezahrnoval vícefázové tréninky. Celý projekt stál do dnešní doby statisíce korun a vše pokryly státní i evropské dotace. 

Teď má škola nástroj, jak koncipovat hodiny tělesné výchovy, tréninkové programy ve sportovních kroužcích, ale také nabízet individuální tréninkové metody. „Jeden student je třeba silový typ, toho musíme popostrčit směrem k běhu. A zase naopak, běžce chceme motivovat k nabrání síly,“ vysvětlil Sisr. 

Podle vedení školy nenastává v prvním ročníku oboru Požární ochrana žádný dril. „Samostatné tréninky jsou samozřejmě dobrovolné, nebudeme kontrolovat, zda si student opravdu odběhal, co má v plánu. Vidět to bude při pololetních fyzických testech. Studenty ale program zajímá už jen kvůli těm hodinkám,“ pousmál se zástupce ředitele. Pedagogové mohou sledovat, jak se mění fyzická kondice třeba mezi studentem, který aktivně sportuje a tím, který využívá jen fyzickou přípravu v rámci školy. 

Model z loňské módní přehlídky Made in Liberec. Ilustrační foto.
Gejzír krásy. Dvacet modelek představí na Made in Jablonec na sedmdesát modelů

I studenti jsou z nového programu nadšeni. Podařilo se totiž skloubit moderní technologie a přípravu na jejich budoucí povolání. „S kamarády se dost hecujeme, kdo bude lepší. Navíc jsme dostali ty hodinky, to je super věc,“ popsal jeden z oslovených studentů. 

Každý student má svůj individuální doporučený sportovní plán. Třeba Marek, který je znám svou oblibou v běhu, má na víkend připraven spíše zátěžový trénink. Právě proto, aby zesílil. Plánování pro všechny studenty zabralo několik měsíců. 

V průměru mají studenti naprogramováno 40 procent měsíčních tréninků na vytrvalost, 20 na sílu, 10 na rychlost a zbylých 30 procent připadá na ostatní aktivity jako je protahování nebo aktivní regeneraci. 

Škola očekává, že studenti zapojení do projektu, vezmou celou záležitost vážně. „Samozřejmě, může se najít student, který to bude flákat, ale myslím si, že soutěživost zvítězí. Určitě ale nebudeme stát nad každým s bičem v ruce,“ dodal Sisr. 

V městském divadle zahájilo 2. ledna večer statutární město Jablonec nad Nisou novoročním koncertem rok 2024.
FOTO: Při novoročním koncertu předal Jablonec městská ocenění

Škola předpokládá, že první hmatatelné výsledky uvidí při další pololetních fyzických testech. „Pevně věřím, že výsledky budou výrazně lepší ve srovnání s předchozími testy,“ doplnil Skrbek.

Projekt prosákne i do internátu, tedy do Domova mládeže. „Snažíme se, máme venkovní hřiště, posilovnu, workoutové hřiště, využíváme další sportoviště ve městě, studenti mají další velké možnosti,“ poznamenal vedoucí Domova mládeže při SŠS Lubomír Kiša. 

Škola chce projekt protáhnout nejméně na čtyři roky. „Nejlepší by bylo, kdyby se dalo do projetu začlenit všechny studenty všech oborů, a to nejen na naší škole. Vše ale závisí na penězích, tedy dotacích,“ dodal Sisr.