Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senior z Desné vyzývá k protestní hladovce

Desná - Prodám-li svou zemi živitelku, přijdu o ní nevratně. Rozprodám-li svou vlastní zemi, stanu se bezzemkem. To je náš cíl? To chceme? Staneme se tuláky jako Romové? Ptá se sedmdesátiletý ekolog Zdeněk Joukl.

5.5.2011
SDÍLEJ:

Praktický sociolog a aktivní senior Zdeněk Joukl z DesnéFoto: archiv

„Když už nic jiného, nakonec to může alespoň prospět našemu zdraví,“ dodává aktivní sedmdesátiletý senior, ekolog a praktický sociolog Zdeněk Joukl z Desné ke své výzvě.

Hladovkou chce upozornit na fakt, že naši půdu si mohou cizinci kupovat. Výjimka, která prodej cizincům znemožňovala, přestala platit 1. května. Jouklova aktivita se ale nezrodila ze dne na den. Nyní přidal ještě stížnost. O vyjádření k prodeji zemědělské půdy v Česku cizincům požádal i Ústavní soud.

„Zájemci o jednodenní řetězovou hladovku proti prodeji naší půdy cizincům, nechť se přihlásí na z.joukl@iol.cz s uvedením dne své případné hladovky. Předpokládané zahájení od 9. května,“ udává konkrétní čas startu Joukl.

Češi jsou podle Joukla národ, který má na všechno dost času. Heslo „to chce klid“ je pro nás opravdu typické. „Většina našich protestů vždy přicházela až s křížkem po funuse. Proti nepříjemným a nevhodným novým stavbám v sousedství protestujeme, až když mají stavební povolení, ba někdy i hotovou hrubou stavbu,“ upozorňoval již přede dvěma lety v této souvislosti Joukl při všech možných příležitostech.

Odporuje prodej půdy ústavě?

Zákaz prodeje si Česko vyjednalo při vstupu do Evropské unie. Zdeněk Joukl v polovině dubna Ústavnímu soudu navrhl, aby vydal předběžné opatření, jímž převod vlastnictví půdy cizincům zakáže. Poté by podle Joukla soud měl prohlásit příslušné mezinárodní smlouvy za nezávazné.

Podle Joukla prodej půdy odporuje ústavě. Obává se toho, že čeští zemědělci a další zájemci o půdu nebudou schopní cenově konkurovat solventnějším cizincům ze západní Evropy. Prodej půdy by se tak mohl podle Joukla stát „tunelováním“ státu. „Národ, který se zbaví půdy, může skončit jako Romové,“ řekl Joukl.

Nelze předjímat, jak a kdy Ústavní soud o Jouklově podnětu rozhodne. Nelze vyloučit, že jej odmítne z formálních důvodů, což připouští i Joukl, jenž ve stížnosti nenapadá žádný konkrétní předpis nebo rozhodnutí.

„Tuto ústavní stížnost je možno z formálních důvodů pravděpodobně odmítnout. Nikoliv však z podstaty věci, neboť Ústavní soud má sloužit k tomu, aby v České republice byla dodržována Ústava ČR,“ stojí ve stížnosti.

Podle Joukla by Česká republika měla ještě usilovat o prodloužení období, kdy cizinci zemědělskou půdu v Česku nakupovat nemohou. „Nejsem sám, kdo se domnívá, že podmínky vstupu Česka do Evropské unie byly vyjednány špatně,“ řekl Joukl.

Rozhodnutí leží na poslancích

Do květnového vypršení výjimky obyvatelé unie zemědělskou půdu kupovat nesměli, desítky tisíc hektarů však již vlastní zahraniční firmy, které mají u nás sídlo. Poslanecká sněmovna minulý týden pustila do závěrečného čtení vládní novelu devizového zákona, jež umožní cizincům běžně nakupovat v tuzemsku zemědělskou půdu včetně lesů.

Zemědělský výbor doporučil novelu schválit. Sněmovní výbor pro evropské záležitosti k novele nevydal žádné doporučení, jeho členové za opozici požadovali zamítnutí novely. Chtěli požádat vládu o prodloužení výjimky o tři roky.

Vláda už projednávala návrhy, podle nichž by zemědělci, kteří hospodaří na státní půdě, mohli získat přednostní právo na její odkup. Nakonec ale rozhodnutí o příslušných novelách zákonů odložila. Podle premiéra existují pochybnosti o jejich souladu s evropským právem.

#nahled|https://g.denik.cz/10/52/joukl_box_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/10/52/joukl_box.jpg|Praktický sociolog a aktivní senior Zdeněk Joukl z Desné,#

S využitím ČTK

Autor: Lenka Klimentová

5.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Za rvačku dostali až devět let. Výši trestu ovlivnila nezvyklá brutalita útoku

Liberec, Česká Lípa – Liberecký krajský soud ve středu 18. října vynesl rozsudek v kauze brutálního napadení v českolipském baru Hong-Kong, k němuž došlo už před třemi lety.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení