Do místnosti v harrachovském domě s pečovatelskou službou se trousí senioři. Každý se posadí na židli, ze které si bere paličky, před sebou mají velké fitness míče. Místností se rozlehne hudba. „Vohul to,“ zakřičí jeden z účastníků na cvičitelku Martinu Josífek Zelinkovou.

Už za chvíli se malou tělocvičnou nesou skladby Michala Tučného, Heleny Vondráčkové, ale i Michaela Jacksona, na které cvičí zdejší senioři. Vsedě buší paličkami do fitness míčů, vše podle pokynů cvičitelky. „Nahoru a do stran. A dvakrát za sebou. Nahoru, doleva, doprava,“ hlásí Martina. Paličky víří, senioři zapáleně sledují předcvičení. Nálada je výborná, senioři se mezi sebou hecují, jeden z nich z legrace zahraje i na hlavy cvičenců před sebou.

Předání skleněného zvonu v Museum Klok & Peel.
FOTO, VIDEO: Skleněný zvon z Harrachova zdobí vchod do holandského muzea

Sociální služby v Harrachově s touto aktivitou začaly v návaznosti na zhoršující se mobilitu seniorů. „Cvičení Drum Fit je přizpůsobené pro seniory a lidi s omezenou mobilitou a vzniklo původně v Dubaji. V České republice jsme jedni z prvních,” vysvětluje cvičitelka.

O harrachovské seniory se v rámci sociálních služeb stará déle než rok. „Viděla jsem, jak si někteří ze seniorů nedosáhnou ani pro skleničku, že jim ochabují svaly rukou a ramen. Jedna z dnešních cvičenek se nebyla schopná ani sama učesat, prostě neuzvedla ruce nad hlavu. Začala jsem se pídit po tom, co by mohli senioři zvládnout, a našla Drum Fit. Stačil měsíc a paní se zase sama češe,“ přibližuje cvičitelka.

„Chci bubnovat s Olympikem“

Nadšení z aktivity neskrývají ani sami účastníci. „Rozhýbeme se, děláme něco pro zdraví. Navíc se tu potkáváme, takže cvičení bereme i jako kulturní akci,“ usmívá se jeden ze cvičících Zdeněk Hrubý.

I Margita Tóthová se jen třese, aby mohla uchopit paličky a začít bubnovat. „Nikdy bych neřekla, že mě chytne zrovna tohle. Ale stalo se a díky cvičení už nemám tak ztuhlá ramena,“ popisuje.

Cvičení však pomáhá nejen tělu, ale i mysli. „Výsledky jsou mnohem lepší, než jsme očekávali. Původně jsme měli v plánu začít s jakoukoli formou zdravotního cvičení, aby se senioři po zimě rozhýbali. Skvělé emoce a nadšení, které vzbuzuje Drum Fit pod vedením naší cvičitelky Martiny, ale navíc výrazně pomáhají i s psychikou,“ připomíná místostarostka Harrachova a vedoucí zdejších sociálních služeb Lucie Kučerová. „Klientka s těžkým Alzheimerem se nám poprvé po několika letech začala usmívat, vozíčkářka, která nezvedla ruku, už po třetí lekci končetinu rozhýbala,“ dodává místostarostka. Září i Zdeněk Hrubý. „Klidně bych si zabubnoval na opravdové bicí. Hlavně s Olympikem bych to chtěl zkusit,“ pousmál se.

Zahájení 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje.
Akce a speciální prohlídky. Památkáři vyhlásili rok 2023 rokem hrabat Harrachů

Taneční cvičení je zatím pouze pro obyvatele domu s pečovatelskou službou v Harrachově. „Případné rozšíření se zatím nechystá, i když by byl zájem. A to z důvodu nedostatku pečovatelek,” vysvětluje Kučerová.

Město Harrachov má na případné nové pečovatele finance a nabízí smlouvu na dohodu o pracovní činnosti v jakémkoli počtu hodin, přesto se noví pečovatelé nehlásí nebo v práci nevydrží. „Přitom práce v sociálních službách je různorodá a nemusí být těžká. S některými seniory je třeba zkrátka být, mluvit, cvičit postřeh, hrát šachy nebo pexeso,” doplňuje místostarostka.