Scházejí se každou středu v jabloneckém Spolkovém domě. Pořádají zájezdy do divadel nebo turistické výšlapy po pamětihodnostech. Sdruženi do Svazu důchodců se snaží aktivně prožívat penzi. Jen na květen už mají připraveno šest akcí. Zájem je takový, že budou muset o vstupenky na jednu z nich dokonce losovat.

„Chceme je v jejich odhodlání aktivně žít maximálně podporovat,“ prohlásila Naděžda Jozífková, ředitelka Centra sociálních služeb Jablonec. Na Velikonoční odpoledne na Petříně se za seniory přišla osobně podívat i se šéfem Spolkového domu Miroslavem Schovancem.

S jarními měsíci pořádají členové Svazu důchodců více akcí i mimo Spolkový dům. Na Petříně by se chtěli scházet pravidelně jednou za měsíc v neděli. Další taneček mají v plánu 29. května od dvou odpoledne. „Majitel nám vyšel vstříc cenou za meníčko a ještě jsme se mohli podívat zdarma na rozhlednu, kam normálně stojí vstup dvacet korun,“ poznamenal Vladimír Hušek.

Nejen k poslechu ale především k tanci téměř šedesáti seniorům hrál Vladimír Lehotai s partnerkou a rozhodně nenabízel z repertoáru jen polky a valčíky, ale podstatně svižnější hudbu. A na parketu bylo opravdu živo. „Ani nevadí, že je tu málo chlapů. Děvčata si vystačí a tančí spolu,“ dodal Hušek s tím, že na hudbu vybrali peníze mezi sebou.

„To víte, peněz na rozdávání nikdo moc teď nemá a dostáváme stále méně,“ posteskl si Vladimír Hušek. Ovlivní to i setkání ke Dni matek, které pořádají v koncertním sále ZUŠ, kde pro seniory připravila umělecká škola program.

Občerstvení – kávu a zákusek – pak zaplatí jablonecká radnice. „Ale máme to jen pro šedesát lidí,“ posteskl si Hušek. Na větší počet peněz nedostanou, ale zájem daleko převyšuje možnosti. „Půjde ten, na koho se usměje štěstí. Natiskl jsem lístečky a jen na šedesáti je pozvánka,“ usmívá se nad spravedlivým postupem.

„Vidíte, jak jsou důchodci stále nesmírně aktivní. Každý v něčem, někdo v organizaci aktivit jiný v tom, co je zase blízké jemu,“ poznamenala Jozífková. Stále si však myslí, že nabídka aktivit pro seniory by mohla být ještě širší.

Občas také vázne komunikace. I proto založili Radu starších. „Jsou v ní všichni šéfové klubů, domovů i organizací. Takový poradní orgán hájící zájmy seniorů,“ vysvětlila ředitelka. Stala se tak jakýmsi mezičlánkem mezi seniory a městem. Informace by podle Jozífkové ale měly proudit obousměrně.