Senioři hrají deskové hry. V současné době je v regionu velmi malá nabídka volnočasových aktivit pro seniory. Ještě horší je situace v oblasti aktivit společného trávení seniorů a mládeže, přičemž podle psychologů mladé generaci kontakt se seniory citelně chybí.
V úterý dvacátého druhého května byl zahájen pilotní projekt vycházející z podpory Hráčského doupěte v Desné. Cílem projektu je sbližování generací společným hraním deskových her a potvrdit, že hraní moderních her je společné pro seniory i juniory.
Děti a mládež z Hráčského doupěte přišly s balíkem společenských her na návštěvu do Domu s pečovatelskou službou. Hry, které mladí nabídli seniorům, byly dostatečně zajímavé a zábavné, ale záměrně nepříliš komplikované. „Velmi složité hry začátečníky spíše odradí,“ míní Marek Pieter, starosta Desné.
Stavěli koleje ve hře TransEvropa, přetlačovali se koulemi v Abalone, stavěli města a cesty v Carcassone a strategické obrazce v Blokusu. Seniory zaujalo i stínání hlav ve hře Ať žije král.
„Desná je jednou z osmi lokalit v republice, kde se projekt začal zkoušet,“ uvedl Pieter. Již dříve podpořila projekt i rada města. „ Při spolupráci na projektu jsme si uvědomili, že moderní deskové hry představují aktivitu přitažlivou pro všechny věkové kategorie,“ dodal Pieter.
„Na akci přišlo šest seniorů a hráli jsme dvě hodiny,“ uvedl Ivan Indráček za Hráčské doupě. V úterý 29. května se na přání seniorů uskuteční pokračování. „Znamená to, že se jim hry alespoň trochu líbily,“ dodal Indráček.
Výstupy pilotní akce poslouží jako podklady pro přípravu rozsáhlejšího projektu.