Senioři a lidé, kteří by Vánoce trávili úplně sami, se opět letos setkají při štědrovečerním odpoledni na Petříně s jabloneckým starostou Petrem Tulpou. Tentokrát však už o den dříve, a to 23. prosince. Tulpa se tak rozhodl porušit více než šestiletou tradici vánočních setkání pro osamocené obyvatele Jablonce a okolí.
„Pro ty účinkující je to samozřejmě trochu problém, protože mají na Vánoce třeba i svoje vlastní tradice,“ objasnila stanovisko z radnice Helena Roudná, která se akcí zabývá.
Bývalý starosta města Jiří Čeřovský jako spoluzakladatel tradice reagoval na informaci o přesunu setkání překvapeně. „Opravdu se nad tím podivuji. O jiném datu jsme nikdy ani neuvažovali, bral jsem to jako dárek těm lidem. Kapacita restaurace na Petříně byla vždy zcela naplněná,“ uvedl Čeřovský s tím, že akci ani jednou ze svého vánočního programu nevynechal. „Štědrý den je přece jen jednou v roce,“ dodal Čeřovský.
Že ale přesun termínu účast na setkání se starostou nesníží, dokazuje i současný počet přihlášených. „Zájem je dokonce větší. Přihlášených máme sto dvacet sedm lidí. Zatím jich vždy bylo do sto dvaceti,“ uvedl majitel hotelu Petřín Evžen Hejsek, který před několika lety tradici setkávání spolu s tehdejším starostou Jiřím Čeřovským založil.
Podle Hejska může některým lidem datum letošního setkání vyhovovat více než 24. prosince. „Ti starší už třeba také chtějí mít na Štědrý den svůj klid. Já bych se přikláněl spíš k čtyřiadvacátému, ale je to věc názoru,“ poznamenal Hejsek.

Změnu termínu akce senioři uvítali

Názor lidí, pro které je akce určena, je podle něj nezbytný. „Lidí se samozřejmě zeptáme, a příští rok k tomu přihlédneme. Ale proč ne třiadvacátého? Můžeme to zkusit a uvidíme,“ dodal Hejsek. „Většina lidí, se kterými jsem mluvila, změnu termínu kvitovala,“ poznamenala Roudná.
Akce se často účastní senioři, kteří zůstávají na vánoční svátky osamělí. Ti, kteří žijí v domovech pro seniory mají zpravidla připravený program se štědrovečerní večeří přímo tam. „Naši senioři se setkání neúčastní. Mají svoji vlastní večeři u nás v domově,“ potvrdila ředitelka Domova důchodců v Jabloneckých Pasekách Dagmar Křížová.