Dvě obří iglú začali včera stavět pracovníci lyžařského střediska Severák pomocí kulaté formy. Do jednoho si budou moci návštěvníci chodit pro horký či studený nápoj, druhé bude patřit dětským radovánkám. V iglú pro děti postaví ze sněhu nábytek.


„Iglú jako atrakci pro děti budeme mít na svahu již třetím rokem, letos poprvé stavíme druhé, které bude fungovat jako bar,“ uvedl vedoucí střediska Severák Štěpán Juřík. Pracovníci si se stavěním musejí pospíšit, jelikož formu, tedy obří nafukovací balón, mají zapůjčený pouze na tři dny. To by ale neměl být problém. Na Severáku totiž drží rekord v rychlosti stavění iglú. „Hrubá stavba nám trvá přibližně čtyři až šest hodin,“ dodal Štěpán Juřík.


Obě dvě iglú by měla být hotova přibližně za tři dny. Na sněhový byt se mohou těšit nejmenší, a až dvacet pět lidí může obývat ledový bar, který provozovatelé otevřou 26. prosince.


Samotná stavba probíhá tak, že se iglú vytvaruje podle nafukovací formy a zahází sněhem. Až sníh bude držet tvar a pevnost, tak se nafukovací balón vyndá a dodělají se potřebné úpravy. Stavba iglú však nepřináší jen námahu, zažije se při jejich výstavbě spousta legrace. Zrovna včera se šéf Severáku propadl do nitra iglú při jeho výstavbě. „Naštěstí se nic nestalo a kolegové mě zavčas vytáhli,“ podotkl Juřík.


To že iglú rok co rok stoupá na oblíbenosti návštěvníků, potvrdil nejen Štěpán Juřík. „Přestože už nejsem malé dítě, do iglú se každý rok podívám, na nový ledový bar jsem už teď moc zvědavá,“ řekla lyžařka Michaela Seidlerová z Liberce.


Iglú je zajisté určitým lákadlem pro lyžaře, ale především to jsou vleky a upravené svahy sjezdovek, které milovníky zimních sportů lákají nejvíce. Ty, které spravuje Ski Bižu, například Severák, vleky na Bedřichově nebo tanvaldský Špičák budou přes víkend v plném provozu za mimosezónní ceny.