V lednu z nich provozovatelé hlásili, že pokud do konce února neotevřou, bude to katastrofa. Podobně jsou na tom i majitelé penzionů a krvácet budou i rozpočty horských obcí.

„Museli jsme se smířit s tím, že do konce února se už neotevře nic. Pokud se epidemiologická situace stabilizuje, můžeme mít naději, že nejdříve by se mohly areály rozjet od března. To je pro řadu provozů zcela fatální. Letošní zimní sezona trvala v podstatě devět dnů,“ přiblížil ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot.

Například Harrachov je nezvykle tichý a vylidněný, zvláště v pracovních dnech. Minulý rok touhle dobou byly svahy nad městem plné. Stále tu doufají, že lyžaře uspokojí. „Skiareál je připravený k okamžitému zahájení provozu,“ sdělil ředitel společnosti Sportovní areál Harrachov Jiří Krejčí. Přitom letošní zima je velice příznivá a bohatá na sníh: ideální podmínky pro sportování na horách.  

Připravena je i Skiaréna Jizerky. Na spuštění čekají vleky jak na Tanvaldském Špičáku, tak na Severáku. „Otevřeny nyní nejsou ani další služby jako půjčovny, servis či lyžařské školy,“ upřesnil Petr Bažant za provozovatele Ski Bižu.

Skiareály v Orlických horách, jejichž provoz silně ovlivňuje počasí, počítají s tím, že letos se do plného provozu už nevrátí. „Určitě už nepojedeme bez omezení. Na počasí jsme silně závislí, a když vydrží, otevřeli bychom v březnu. To by mohlo pro naše oživení sehrát určitou roli. Každopádně jsme se letos v rámci personálního zajištění do plného stavu ještě vůbec nedostali,“ řekl Petr Prouza z lyžařského střediska v Deštné v Orlických horách.

Připraveni spustit provoz

Větší lyžařské areály jsou ale stále připravené se rozjet. Jsou schopné to zvládnout téměř ze dne na den. „V případě, že by to protiepidemická opatření umožňovala, jsme připraveni otevřít vybrané sjezdovky a přepravní zařízení,“ uvedla Zina Plchová ze skiareálu Černá hora – Pec.

Areály stále připomínají, že kompenzace, které česká vláda nabízí, rozhodně nebudou stačit. „Jde o pokrytí poloviny nákladů, ale nikoli loňských tržeb, jako je to třeba v Rakousku,“ doplnil Libor Knot za asociaci horských středisek.

Zásadní výpadky příjmů kvůli zpackané sezoně nebudou mít jen soukromníci, ale i horská města a vesnice. Pro ně to může znamenat omezení investic do oprav: obecních budov, chodníků či sinic. „Obecní rozpočty krkonošských obcí posilují příjmy třeba z provozu vlastních lyžařských středisek či z parkovného. Zásadní výpadky budou také u poplatků za ubytování,“ vyjmenoval Jan Sobotka, senátor, starosta Vrchlabí a také předseda Svazku měst a obcí Krkonoše.

Například město Harrachov přichází kvůli stojícím vlekům a zavřeným hotelům o miliony korun, které by za normálního stavu natekly do městské kasy. Tyto peníze přitom město vkládalo do zimní údržby komunikací, ale i na úpravy běžeckých tratí.