Už v sobotu 16. dubna od 18.45 se představí špičková sopranistka Sondra Radvanovsky jako Alžběta I. v Donizettiho opeře Roberto Devereux zakončující slavnou tudorovskou trilogii, a po letech se tak stane první pěvkyní, která v průběhu jediné sezóny ztvární všechny tři Donizettiho tudorovské královny. O dva týdny později, 30. dubna, sezónu zakončí přímý přenos Straussovy opery Elektra, v níž zazáří výjimečná německá umělkyně Nina Stemme. Oba sobotní přenosy uvidí diváci v jabloneckém kině Radnice. Předprodej vstupenek na sezónu 2016/7 bude letos zahájen až v září.

I jablonečtí diváci dnes v sobotu 16. dubna uvidí a uslyší v přímém přenosu z MET v New Yorku vrchol belcantové poetické série. Donizettiho opera Roberto Devereux začíná v Kině Radnice v 18.45.

Metropolitní si příznačně vybrala pro premiéru nového zpracování opery Roberto Devereux neboli Hrabě z Essexu den, na který připadá 413. výročí smrti anglické královny Alžběty I. Režisér David McVicar oslavil triumf, neboť se mu podařilo zinscenovat v jediné sezóně všechny tři opery slavné tudorovské trilogie na náměty ze života britských královen Anny Boleny, Marie Stuartovny a Alžběty I. Itala Gaetana Donizettiho.

Na premiéře 24. března se v Met aplaudovalo nejen jemu, ale především hlavní představitelce, americké sopranistce Sondře Radvanovsky. Od začátku letošní sezóny v Met zvládla náročné belcantové party ve všech třech operách a navázala tak na úctyhodný a dosud ojedinělý počin americké pěvkyně Beverly Sills v 70. letech.

„Diváci v Met cítili, že jsou svědky vysoce emotivního a hlasově odvážného vystoupení, milníku v kariéře významné umělkyně, která zpívá se spalující silou a jiskřivou koloraturou," napsaly New York Times.

Roberta Devereuxe, ctižádostivého milence, jehož královna pošle na smrt, ztvární tenorista Matthew Polenzani a hvězdný kvartet uzavírá lotyšská mezzosopranistka Elīna Garanča s polským barytonistou Mariuszem Kwiecieńem, kterého diváci přenosů mohli vidět naposledy v lednu v Lovcích perel. Donizettiho skvostné dílo bude řídit specialista na belcanto Maurizio Benini.