„Snad nikdo z dětí, které u nás byly na ekovýchově, neonemocní,“ vrací se šéf Společnosti pro Jizerské hory Martin Jaroušek, toho času z Jizerky, k dvěma předešlým dnům, kdy na Jablonecku v nočních hodinách uhodily silné mrazy.

Nejvíc mrzlo právě na Jizerce, kde ve středu v brzkých ranních hodinách padl teplotní rekord minus 13 stupňů Celsia. A ve čtvrtek nebylo o nic příjemněji, teploměry přes noc klesaly až k minus deseti stupňům.

„Nejnižší naměřená středeční teplota je rekordem od roku 1983. Je dost možné, že dříve už bylo i chladněji, ale před tímto rokem se záznamy teplot prováděly ručně a řada starších údajů dnes bohužel v databázi chybí,“ přiblížil Václav Vajskebr z jablonecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle Martina Jarouška jsou ale takové mrazy v květnu skutečně extrémní i pro Jizerku. „Lidé jsou tady sice zvyklí, že mrznout může i v teplejších měsících nebo i o letních prázdninách, ale když už, tak jde většinou o teploty těsně pod bodem mrazu. Tohle bylo jiné kafe,“ říká Martin Jaroušek.

Jizerka, která se nachází v údolí mezi Jizerou a Bukovcem, je vzhledem k obrovským teplotním rozdílům jedním z nejspecifičtějších míst v republice. A zároveň jedním z nejchladnějších. Místní mluví o tom, že každoročně je hned několik dní, kdy v osadě teploty klesnou pod bod mrazu i v červenci nebo srpnu.

„Často dávám k dobru to, jak jsem před dvanácti lety nastoupil do funkce a na Cyrila a Metoděje, tedy v červenci, jsme na Jizerce měli jednu akci. Bylo skvělé počasí, opravdu teplo, pekli jsme buřty, a tak jsme si řekli, že je škoda spát vevnitř a přespali jsme ve spacácích pod širákem. Jenže když jsme se k ránu probírali, zjistili jsme, že ani nejde vylézt ze spacáku. Bylo minus osm stupňů Celsia,“ vypráví Jaroušek.

Starosti měli v minulých dvou dnech na Jablonecku i řidiči, kteří museli škrábat zamrzlá okénka vozidel. Počasí, které po ránu připomínalo zimní měsíce, si vyžádalo i řadu dopravních nehod. To ale především v úterý, kdy na Jablonecku celé dopoledne poměrně hustě sněžilo.

Od pátka by měly denní i noční teploty začít pomalu stoupat, v neděli pak meteorologové očekávají denní teploty přesahující dvacet stupňů Celsia.