Pokud napadne sníh nebo se vytvoří náledí, zůstane v zimě na Liberecku nesjízdných nejméně 34 kilometrů silnic. Silničáři s nimi totiž v plánu údržby na nadcházející zimu nepočítají. Dohodli se na tom krajští radní.
„Většinou se jedná o komunikace III. třídy, které nemají větší dopravní význam a nejezdí na nich žádné autobusové linky,“ uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje Karel Dolejší.
Výjimkou je silnice ze Smědavy kolem přehradní nádrže Souš, která je uzavřena už od pondělí. „Důvodem je ochrana zdroje pitné vody. Nemohou zde proto jezdit sypače se solí,“ vysvětlil Karel Dolejší.
Bez zimní údržby zůstane také silnice z Horního Vítkova do Albrechtic u Frýdlantu. Motoristé si po této komunikaci zejména zkracují cestu z Chrastavy na Frýdlantsko.
„Je to veliká škoda. Silnice je letos kompletně opravená a začalo po ní jezdit mnohem více aut než dříve,“ řekl starosta Chrastavy Michael Canov. Na druhou stranu uznává, že to žádné velké potíže lidem nepřinese, jelikož v uvedeném úseku nikdo nebydlí.
Silničáři dále nebudou udržovat například silnici mezi Novým Městem pod Smrkem a Jindřichovicemi nebo přímou silnici mezi Krásným Lesem a Bulovkou. Podle krajského radního pro dopravu Vladimíra Richtera musí být taková komunikace označena příslušnou dopravní značkou a dodatkovou tabulkou s textem „Silnice se v zimě neudržuje“.
Radní se také rozhodli zahrnout do plánu zimní údržby zhruba patnáct kilometrů silnic v Libereckém kraji, které se v minulosti neudržovaly. Krajská správa silnic Libereckého kraje zajišťuje na území Liberecka údržbu téměř 570 kilometrů silnic II. a III. třídy.