„Shodli jsme se s Policií České republiky, že by se úsek silnice uzavíral. Motorkáři by si tam mohli vyzkoušet, jak jezdit umí nebo neumí bez toho, aby ohrozili ostatní účastníky provozu,“ uvedl Václav Horáček, starosta Železného Brodu.

Uzavírky měly platit jen několikrát do roka, přibližně po dvou hodinách. „Samozřejmě, že by i tak museli jet podle pravidel silničního provozu. Celkově se mně osobně nápad líbil,“ upřesnil Pavel Langr, zástupce ředitele Okresního ředitelství Policie ČR v Jablonci pověřený vedením.
Podle jeho slov by motorkáři mohli své zkušenosti zkoušet bez ohrožení zdraví a životů jiných lidí. „Určitě by to nebyly závody pořádané úřady a policií,“ doplnil Langr.

Záměr narazil na krajském úřadě. „To je škoda, protože podobný model bez problémů funguje například na Moravě u Uherského Hradiště,“ doplnil Langr. Podle policistů tak budou motorkáři závodit v běžném provozu. „Náš odbor rozhodl záměr uzavírek nepodpořit,“ uvedl Jaroslav Jakubička, silniční technik odboru dopravy kraje. „Považujeme to za nebezpečný precedens. Motorkáři by si bezohlednou jízdu pak mohli zkoušet i v provozu,“ dodala Stanislava Jakešová, vedoucí krajského odboru dopravy.

Po červnovém jednání policistů, Krajské správy silnic a zástupců města Železný Brod vznikla na silnici nová dopravní značení. „Je nově značena takzvaná optická brzda, přibyly antireflexní značky před zatáčkami a značky k omezení rychlosti,“ konstatoval Tomáš Svačina, vedoucí Skupiny dopravních nehod.
Jeden z projektů, kterým vyšla Policie ČR vstříc motorkářům, byla preventivní akce Nežij vteřinou!.

Při jejím konání se na další vyhlášené silnici mezi Blanskem a Brnem, kdy byla silnice uzavřena pro motorkáře, zranili po střetu dvou motorek tři lidé. Akce však zaznamenala velký úspěch. Na silnici vyrazilo několik stovek motorkářů. Nežij vteřinou! byla ojedinělá akce, podobná se zatím neodehrála nikde v republice.

Prohlédněte si také policejní video o nehodách motořkářů na Jablonecku, najdete jej v souvisejících článcích.