Od října uvádí v celé republice cestovatel Leoš Šimánek novou panoramatickou diashow „Na kanadském severu – Zpátky do divočiny“. Navazuje na dosud nejnavštěvovanější projekci „Ka〜nada – Život v divočině“, kterou promítal před několika lety v Česku a německy mluvící části Evropy. Pod stejným titulem doplňuje diashow jeho nejnovější fotografická kniha.
Nová diashow měla jako obvykle premiéru v jeho rodišti Chocni v neděli 7. října a skončí v pondělí 3. prosince v 19 hodin v Aldisu v Hradci Králové. V Jablonci bude cestovatelova diashow k vidění zítra v Eurocentru od 19 hodin.

Proměny přírody

Po letech strávených v horském masivu Mackenzie Mountains v severozápadní Kanadě při hranicích s Aljaškou se cestovatel vrátil po čase k jezeru Clark, do svého srubu, domova v divočině, s novomanželkou Lenkou a synem Jakubem.
„Lidi hodně vzpomínají na diashow Kanada – Život v divočině, ptají se mě, zda bych ji nepředvedl znovu. Říkám pokaždé, že nic neopakuji, ale že mám na skladě spoustu dalších snímků z pobytu. Bylo to tak: při cestě Ruskem jsem poznal Lenku, dohodli jsme se, že se vezmeme. Skoro roční „svatební cestu“ jsme strávili v Kanadě, vyjeli jsme v květnu a vrátili se napřesrok v dubnu. V diashow je většina obrázků dosud nepublikovaných. Návštěvníci projekce uvidí spoustu nového, byli jsme na severu v létě i v zimě, takže jsme poznali krajinu a její proměny v různých ročních obdobích,“ začal vzpomínat Leoš Šimánek.
Během roku se museli potýkat s nástrahami přírody. „Léto je příjemné, několikrát jsme zažili poblíž severního polárního kruhu skoro 30 stupňů Celsia, les byl vysušený, blesk zapálil porost nedaleko od našeho srubu, takže jsme měli strach, že nás plameny zasáhnou. Několik dnů bylo dramatických, pak se vítr otočil, začalo pršet a vše se uhasilo.
S kanadskou zimou neměla manželka zkušenosti, teploty „padaly“ čtyřicet až padesát stupňů pod nulu, nemohlo se ven bez obličejové masky, bylo jen hodinu slunce a tři hodiny světlo, jinak tma. Byl to nezvyk, v létě je zase vlastně pořád světlo.
V zimě využila manželka, původním povoláním učitelka, čas, a naučila Jakuba látku první třídy, dostal od ní i vysvědčení. Já jsem napsal knihu Kolem světa. Nedostavila se žádná „ponorková nemoc“, stále jsme byli něčím zaměstnáni,“ popsal některé zkušenosti ze života v severní Kanadě cestovatel.

Příhody se zvířaty

Zároveň se netajil tím, že rok v divočině dokonale skloubil rodinu: byli odkázáni jeden na druhého. Lence slíbil u oltáře, že ji nebude nechávat samotnou a že nebude riskovat na společných cestách. Příroda však sama připravila některá nečekaná dobrodružství a nepříjemné situace.
„Byli jsme s Jakubem lovit ryby pod naším jezerem, z něhož vytékal potok, jenž nezamrzal a tekl do spodního jezera, tam jsme vyjeli na lov. Jakubovi se vytrhl jeden lipan z háčku, na kraji ledu se třpytka zachytila, syn udělal krok dopředu a probořil se po krk do vody ve 20 stupních pod nulou. Hned jsme udělali oheň a Jakub se sušil dost dlouho. Lenka měla hrozný strach, kde jsme, řekl jsem po návratu, že se stal malér, ale že má za to Jakuba čerstvě vykoupaného,“ připomněl s úsměvem Leoš Šimánek jednu příhodu.
Ani návrat z divočiny nebyl v klidu. Když chtěli v dubnu odletět, vrátila se zima a strhla se sněhová bouře. Pak letadlo nevzlétlo, protože se nedalo nastartovat, a tak pilot přivolal vysílačkou druhé letadlo, jenž přivezlo novou baterii. Nakonec rodinu Šimánkovu odstěhovala od Clark Lake letadla dvě.

Unikátní záběry

Cestovatel pořídil za rok v divočině více než sedm tisíc snímků. Z nich použil některé v první diashow, z 80 % však budou poprvé k vidění.
Příští diashow pojedná o Havajských ostrovech. Tam byli Šimánkovi letos od června do počátku září s cílem projít všechny části archipelagu. „Název bude Havajské ostrovy – Putování za přírodními divy Tichomoří. Po Vánocích se vydáme znovu na ten největší ze souostroví – Hawaii neboli Big Island – na zasněžené sopky, kde se dá na horolezeckých lyžích dokonce i lyžovat,“ nechal nahlédnout do svých plánů cestovatel.