Na opravy smuteční obřadní síně chybějí městu peníze. Prodat ji ale nehodlají. Majitel pohřební služby Ladislav Kopal však tvrdí, že pokud napadne dostatečné množství sněhu, střecha jablonecké obřadní smuteční síně nános neunese.
„Střecha je ve velmi špatném stavu, trámy jsou shnilé, je potřeba vyměnit osvětlení nebo pojistky, navíc by síň potřebovala prosvětlit a zřídit zde čekárnu, jak pro rodinu tak pro ostatní lidi, kteří se přišli se zesnulým rozloučit,“ sdělil majitel pohřební služby Ladislav Kopal. Dodal, že má zájem smuteční obřadní síň převzít do vlastnictví. „Pak bych mohl do rekonstrukce obřadní síně investovat peníze,“ vysvětlil Kopal s tím, že odstraňuje drobné závady, které si může započítat do pronájmu. „O peníze na ty větší žádám město již dvanáct let,“ dodal Kopal.
Smuteční obřadní síň na jabloneckém hřbitově patří městu. Prodávat ji nehodlají, ale nechystají se ani k tomu, aby ji opravili a dali důstojnější ráz.
„Město má omezené finanční prostředky,“ uvedl místostarosta Jablonce Otakar Kypta s tím, že o prodeji síně neuvažují také kvůli tomu, že nemohou vědět, zda Ladislav Kopal za pár let nezmění živnost. Povinností města je mít smuteční obřadní síň.
Osud smuteční obřadní síně tedy závisí na rozhodnutí představitelů města, jaké priority jsou pro ně podstatné. V tomto roce to ale zajisté nebude. Smuteční síň prošla rekonstrukcí naposledy za bývalého režimu v roku 1978.