Přes 300 tisíc korun uvolní jablonecký magistrát ze svého rozpočtu na likvidaci sinic ve vodní nádrži Mšeno. Ta proběhne metodou ultrazvuku v průběhu srpna, aby se tak prodloužila koupací sezóna.

Ultrazvuk, který sníží množství sinic v jablonecké přehradě, by měla provést liberecká firma Photon Water Technology (PWT). „Eliminace sinic a řas prostřednictvím ultrazvukového vysílače je metoda šetrná k životnímu prostředí, bezpečná pro ryby i ostatní vodní organizmy a nezpůsobuje únik toxinů do vody. Podle informaci společnosti PWT je ultrazvuk funkční na většinu typů sinic, řas a rozsivek i na prevenci vzniku biofilmu,“ konstatoval náměstek primátora Jakub Chuchlík.

Aby se metoda ultrazvuku, která bude stát městskou kasu 340 tisíc korun včetně monitoringu vody, mohla provést, musí ji schválit i Povodí Labe a Český rybářský svaz (ČRS). Ten se podle vyjádření hospodáře jablonecké organizace ČRS Vladimíra Jiříčka staví k odstraňování sinic pozitivně. „Žádost od města máme. Nyní zjišťujeme vliv na životní prostředí a připravujeme vyjádření,“ řekl Jiříček.

Elektrobus z Tanvaldu na Smědavu vyjede poprvé v sobotu.
Schváleno! Elektrobus z Tanvaldu na Smědavu vyjede poprvé v sobotu

Pro likvidaci sinic se jablonecká radnice rozhodla poté, co měření v přehradě v polovině července ukázalo 37 – 38 000 buněk v jednom mililitru vody. Horké počasí pak nahrávalo faktu, že množství sinic bude stoupat. Aktuálně je podle krajské hygieny voda v přehradě nevhodná ke koupání pro vnímavé jedince, smajlík na informačních tabulích je tedy oranžový.

Město nechce, aby se opakovala situace z minulého roku, kdy v přehradě platil zákaz koupání. Tehdy překročilo množství sinic limit, kdy už hrozí akutní poškození zdraví. Některé druhy sinic totiž uvolňují látky vyvolávající alergické, až toxoalergické reakce.

„Projevy u postižených prokazují značnou variabilitu od příznaků akutní otravy, jako jsou zvracení, průjem, bolesti hlavy, kožní reakce, až po vážnější jaterní postižení,“ informoval interní lékař Matěj Greguš.

Knihovna.  Ilustrační snímek.
Jablonecké knihovně chybí výtah. Město slíbilo, že situaci bude řešit

Zda dvě ultrazvuková zařízení s účinností na sinice i zelené řasy zafungují, ukáže až čas. Jednatel firmy PWT Petr Kvapil přiznal, že je možný neúspěch. „Ultrazvuk jsme aplikovali v Libereckém kraji na několika místech. Relativně úspěšní jsme byli na přehradě Harcov nebo v Hamru na Jezeře, naopak zbavit sinic se nám nepodařilo v Sedmihorkách,“ vyjmenoval Kvapil.

Rozloha první nádrže jablonecké přehrady je 27 hektarů. Na pokrytí celé vodní plochy by firma PWT použila dvě ultrazvuková zařízení tak, aby vliv ultrazvuku na zelené řasy i sinice překrýval pláže přehrady. „Ultrazvukový vysílač bude ponořený přibližně třicet centimetrů pod vodní hladinou na plovákovém nosiči s fotovoltaickou jednotkou a ukotvený ocelovým lanem s betonovou kotvou,“ popsal náměstek Chuchlík s tím, že se zařízení objeví na hladině do dvou týdnů po podpisu smlouvy a zůstanou do konce září.

Ultrazvuk způsobí popraskání plynných měchýřků sinic, jehož důsledkem je, že se buňky potopí, klesnou na dno, kde je nedostatek světla. Zpomalí se jejich růst a úplně se zastaví reprodukce.

Nový vůz Městské policie Jablonec nad Nisou jezdí od 24. července.
Jabloneckým strážníkům už neujedete. Pochlubili se novým autem s radarem