Jindřich Hradecký od dnešního dne hodlá na jablonecké přehradě provozovat atrakci, která tu ještě nebyla. A to vodní neobvyklé plavilo zvané Aqua Skipper. Jde o lehký bezmotorový hydroplán hliníkové konstrukce poháněný výlučně lidskou silou.

Jak vodní skákadlo funguje v praxi?
Je potřeba, aby se jezdec odrazil z nějakého pevného bodu silou dopředu a poté začal ihned dělat skákavé pohyby nohama nahoru a dolů. Uchopí řidítka, na stroji může totiž i zatáčet.

Jak daleko lze s Aqua Skipperem dojet?
Způsobem, jak jsem popsal, lze dojet i několik set metrů. Dokonce přejet z jednoho břehu přehrady na druhý. Při dobrém zvládnutí techniky ovládání vodního skákadla může jezdec vyvinout rychlost až 27 kilometrů za hodinu, která bohatě uspokojí i milovníky náročnějších adrenalinových sportů.

Co se stane, když člověk bude na konci svých sil a ztratí rytmus?

Jakmile jezdec přestane skákat nebo ztratí rytmus, tak se za tři vteřiny začne skákadlo potápět.

Není to pro neodborníky nebezpečné?
Samo se to zcela nepotopí, ale potopí se to do takové míry, že již na skákadlo není možné nasednout z vodní hladiny. To se pak musí s Aqua Skipperem na břeh doplavat.

Není možné se tedy se skákadlem potopit zcela?
Ne, to není možné, doporučujeme používat záchrannou vestu nebo neopren a nezakončovat jízdu uprostřed přehrady, protože se strojem musíte doplavat na břeh.

Jak je přístroj těžký?
Samotný přístroj váží čtrnáct kilo. Vnitřní hliníkové součásti jsou vypěněné, tudíž úplné potopení ani nehrozí.

Jak jste přišel na myšlenku pořídit si vodního ptáka?
Nejprve jsem si chtěl koupit šlapadlo. Dostal jsem se až k aqua zorbingu, ale ani to mi nepřipadalo dostatečně akční. Pak jsem objevil Aqua Skipper a bylo rozhodnuto.

Je složité naučit se ovládat skákadlo?
Od dubna, kdy jsem stroj zakoupil, jsem mohl zkoušet některé prvky jenom v bazénu. To bylo ale velice zdlouhavé, protože nikdo nevysvětlil, jak správně se má na to nasednout. Čtyři hodiny čistého času trvalo, než jsem vše pochytil.

To je docela krátká doba. Vy chcete skákadlo půjčovat lidem na jablonecké přehradě. Mají šanci se na tom za tak krátkou dobu naučit?
Odhaduji, že zájemce se na tom naučí jezdit za půl hodiny, protože již vím základní trik.

A ten je?
Vystartovat s pokrčenýma nohama, aby první úder na těch šlapkách byl do vody. Dojde tak k nadzvednutí a velkému pohybu v před.

V sobotu vyrazíte s vodním ptákem na přehradu. Co všechno mají lidé zahrnuto v zapůjčení skákadla na patnáct minut?
Za padesát korun na patnáct minut lidé dostanou instrukce, zapůjčím záchranné prostředky. Až se to někdo naučí, tak je možné jezdit po přehradě sám. Stanoviště s přenosnou stolicí budu mít na břehu u Slunečních lázní, jelikož město mi nepovolilo vyjíždět z modrých pontonů.

Kolik má skákadlo nosnost?
Sto čtrnáct kilo a je pro jednu osobu. Pokud by ale dva lehčí lidé sladili rytmus skákání, je jízda možná.

Jaký je fyzikální princip Aqua Skipperu?
Celé je to založeno na zadním velkém křídle, které má v profilu tvar kapky. Tedy podobně jako letadla. Tím se vysvětluje, proč se skákadlo za jízdy nepotápí. Je to totiž stejné jako u letadel.
Pohyb dopředu je docílen vytvářením vztlaku na přední straně zadního křídla, které, když voda obtéká, dělá vztlak. Vztlak vzniká v místech, kde kapalina nebo plyn proudí rychleji než v místech, kde proudí pomaleji nebo dokonce vůbec. Zadní hrana křídla je ostrá, takže tam voda ve vertikálním směru neproudí.