Nádor tlustého střeva nebo zánět slinivky břišní často pro pacienta znamenaly náročnou operaci. Díky špičkovému gastroenterologickému oddělení jablonecké nemocnice tomu tak už není. Medicína šla dopředu a lékaři mohou nahradit bypassové operace endoskopicky.

Pro pacienta to znamená, že vše probíhá šetrnou cestou, byť v narkóze. Lékaři pacientovi zavedou endoskop ústy a pak už díky novým metodám a instrumentům provedou zákrok. Jablonecká nemocnice jako jediná v republice provedla už tři zákroky, při kterých chirurgové spojili žaludek a střevo. Mohla by jich provést až dvacet za rok, náklady na výkon jsou však vysoké.

„Efektivně a rychle můžeme udělat spojky díky malé kovové potažené trubičce, která spojí žaludek a střevo a zajistí průchodnost mezi srůsty,“ vysvětlil průběh zákroku, který trvá jen desítky minut, primář oddělení gastroenterologie jablonecké nemocnice Vladimír Nosek. Ten má na svém kontě tři zákroky, při kterých použil stent, tedy spojku zavedenou mezi důležité orgány.

Tento typ zákroků je výhodný, mají vliv především na kvalitu života pacienta. Zatímco pacient po chirurgickém zákroku zůstává až týden v nemocnici, je na lécích a nemůže přijímat potravu, po endoskopii může jít už druhý den domů. „Ubývá komplikací, které nastávaly po chirurgickém zákroku. Pacient se dostane brzy domů a může například rychleji zahájit onkologickou léčbu,“ doplnil profesor Rastislav Kunda žijící v Dánsku, kde jsou světovou špičkou a za šest let provedli necelou tisícovku těchto endoskopických operací. Právě Kunda včera o této metodě pohovořil v rámci semináře v jablonecké nemocnici.

Existují tři základní příčiny, proč vůbec musí k zákroku dojít. První příčinou je špatný styl života jako nadměrná konzumace alkoholu, kouření nebo nevhodné stravování. „Další příčina je ta, že ze žlučovodu vycestují kamínky do žlučových cest,“ vysvětlila lékařka Jiřina Pintová.

PŘECHÁZEJÍ NA KAŠI

Zákrok je také nutný při nádorovém onemocnění. Po zprůchodnění cesty z žaludku až za nádor do tenkého střeva však musejí pacienti změnit způsob stravování. „Je nutné, aby strava prošla dvacetimilimetrovým kovovým stentem. Nasadí se tedy kašovitá strava. Pokud pacient zákrok podstoupí kvůli rakovině, je implantace stentu definitivní a pacient se s tím musí naučit žít,“ dodala lékařka. Naopak při zánětu se stent může vyndat a pacient se vrací k běžné stravě.