Jablonečtí zastupitelé budou o záměru diskutovat tento čtvrtek. Iniciativu na magistrát donesli tři zástupci skateboardové komunity, mezi nimi i zastupitelka Jarmila Valešová.

Sama bydlí přímo v sousedství dnes zavřeného skateparku. „Zažila jsem jeho výstavbu, dobu jeho největší slávy, kdy se v něm pořádaly celorepublikové závody, i jeho postupné chátrání. Rádi jsme také chodili lézt na umělou stěnu, která sloužila jako protihluková bariéra. Můj manžel je aktivní skateboardista a v posledních letech jsme skatepark navštěvovali i s dcerami, které v něm zkoušely svoje první jízdy,“ přiblížila Valešová.

Ale mladí skejťáci i freestyloví jezdci na kolech a koloběžkách se už druhým rokem musí spokojit s ulicí. V roce 2019 magistrát staré sportoviště zavřel. Od té doby po městě vznikají na vhodných asfaltových zákoutích svépomocí provizorní překážky.

Insiprace z Turnova a Frýdku-Místku

Starý skatepark, který se nachází naproti plaveckému bazénu na křižovatce ulic Svatopluka Čecha a Krátká, je mimo provoz z důvodu nevyhovujícího technického stavu překážek a z toho vyplývajícího nebezpečí úrazu. Jeho setrvání na tomto místě se jeví jako nevhodné, v blízkosti jsou rodinné domy.

„Jejich obyvatelé byli vystaveni hluku a na tuto skutečnost si opakovaně stěžovali. Problematický fakt je i to, že starý areál má přežilou konstrukci, je zde asfaltová plocha, na které jsou umístěny plechové a dřevěné překážky, které při nárazech podvozků skateboardů vydávají rušivý zvuk,“ zdůvodnil zájem o nový skatepark náměstek primátora Petr Roubíček.

Podle návrhu by měla vzniknout pracovní skupina, která se nechá inspirovat podobnými areály v Turnově a Frýdku – Místku. Jako vhodné umístění nového skateparku byl vybrán prostor sluneční louky u plaveckého bazénu v jeho jihozápadní části, v podstatě jen přes silnici od bývalého parku.

V blízkosti se nenachází rodinné ani bytové domy, jejichž obyvatele by jezdci nějak významně rušili. Zároveň je lokalita velmi dobře dostupná z centra a vzhledem k blízkosti plaveckého bazénu nabízí i zázemí sociálního zařízení.

Pozemek, na kterém se uvažuje o umístění nového skateparku, je ve vlastnictví města a záměr je v souladu s platným územním plánem. Vzhledem k množství zeleně na pozemku by plocha i po umístění skateparku měla stále klidový charakter nabízející příležitost nejen k provozování sportu, ale i k odpočinku.

Sportoviště jim chybí

Zpracovávaná studie počítá se zapojením stávající zeleně a stromů do projektu. „Od počátku jsme uvažovali o betonovém povrchu z důvodu dlouhé životnosti a nízké hlučnosti. Na zřeteli máme také citlivé umístění skateparku do veřejného prostoru. Moderní skatepark není sportoviště za vysokým plotem, ale zajímavé místo funkčně propojené s okolím,“ popsala Valešová.

Odhad předpokládaných nákladů v první fázi vybudování skateparku na ploše cca 1 000 metrů čtverečních a bez zastřešení je 5,5 – 6 milionů korun. „I když se nyní nacházíme ve složité době pro zvažování nových investic, myslím, že moderní venkovní sportoviště pro širokou veřejnost má v rozpočtu města své místo. V Jablonci sportoviště tohoto typu citelně chybí,“ doplnila Valešová.