Začátek nové lyžařské sezony pod Ještědem se nezadržitelně blíží. Sněžná děla jedou na plné obrátky a jak přibývá sněhu, tak rostou i očekávání lyžařů v souvislosti s otevřením sjezdovky Nová Skalka. V rekordním čase šesti týdnů se povedlo vybudovat na ještědských svazích 1,5 km dlouhou a 45 metrů širokou sjezdovou trať. Zařadila se mezi absolutní špičku v České republice.

„Užijí si jak začátečníci a rodiny s dětmi, tak i vyznavači carvingové jízdy. Nemůžeme se dočkat, až ji veřejnosti otevřeme. Je to takový vánoční dárek pro všechny lyžaře nejen v Liberci,“ přiblížil novinku ředitel Skiareálu Ještěd Jakub Hanuš.

Maximální bezpečí

Po provozní stránce probíhají přípravy na zimní sezonu v podstatě standardně jako každý rok. Promítla se do nich však podzimní vlna epidemie koronaviru. Mezi priority patří udržení návštěvníků, zaměstnanců a místních obyvatel v maximálním bezpečí.

Nanynky.
Liberecký kraj propaguje místní tvůrce, chce jim pomoci

Provozovatelé počítají s managementem front, dezinfekcemi, se zakrytím nosu a úst a dodržováním nezbytných rozestupů. „Obecně však platí, že virus se nešíří na horách. Veřejnost je nabádána k pohybovým aktivitám, odborníci potvrzují pozitivní vliv pohybu a sportu na obranyschopnost organismu. Lyžování je sport na čerstvém vzduchu a má nesporně pozitivní vliv na fyzickou i psychickou stránku návštěvníků,“ podotkl Hanuš.

V posledních dnech na Ještědu zaznamenali zvýšený zájem o unikátní sezonní skipasy na tři roky, proto se rozhodli prodloužit jejich prodej až do 25. prosince. „Je zřejmé, že lyžaři kvůli nejistotě způsobené poněkud chaotickým vyhlašováním omezujících opatření v důsledku pandemie koronaviru vyčkávají do poslední chvíle,“ osvětlil další důvod ředitel ještědského skiareálu.

Věří, že další vládní nařízení budou přijímána s rozumem. „Rozhodně si nepřipouštíme scénář, že by se situace opět změnila a nemohli bychom otevřít na vánoční svátky, kdy nás čeká začátek hlavní sezony,“ zdůraznil Jakub Hanuš.

Andělská křídla na Holém Vrchu.
Tradice a charita zpestří advent v Libereckém kraji i letos. Budete se podílet?

Klimatické podmínky umožnily zasněžování ve všech třech areálech, které provozuje SKI Bižu. Jedná se Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov. I zde probíhají poslední přípravy na zahájení sezony. Jedná se o přípravu vleků a lanovek, roleb či prostor půjčoven a lyžařských škol. „Samozřejmě řešíme i některá opatření kvůli covidu-19 pro zaměstnance i návštěvníky. Ať už se jedná o dodržování rozestupů na nástupištích, nošení roušek či dezinfekce rukou na toaletách,“ přiblížil vedoucí marketingu SKI Bižu Petr Bažant.

Pro návštěvníky si připravili několik novinek, které jsou hlavně na Tanvaldském Špičáku. Mezi ně patří dokončovací terénní práce na Turistické sjezdovce a stavba druhého přibližovacího vleku, nákup nové rolby na úpravu sjezdovek a posilování zasněžování. „Lyžaři mají možnost vyzvednout si skipas zakoupený v e-shopu v Pick up boxu, tím odpadá nutnost návštěvy pokladny,“ doplnil Bažant s tím, že do areálů investovali kolem 40 milionů korun.

Intenzivně se připravují na zimu v lyžařském areálu v Polevsku. Příznivých teplot využili k vytvoření sněhového základu. I přes nejistý začátek sezony plánují bezpečnostní opatření tak, aby se čtvrtá zimní sezona na tamní sjezdovce mohla uskutečnit.