„Dělali jsme na tom asi čtyři dny, bylo to perfektní. Natáčení i zpěvu a hraní se zúčastnili samotní vězni, kteří taky byli vytrženi z každodenní rutiny. Moc jsme si to užili,“ popsala mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová.

Píseň Vězňova zpověď se zrodila díky nadšení a hudebnímu nadání kaplana Jana Suchánka, který text i hudbu napsal společně s odsouzenými. Vzhledem k tématu písně, kterým je vina, trest, a hlavně naděje na nový začátek se nabízelo vytvořit videoklip s autentickými záběry věznice a života za branou. „Základ textu vznikl už před nějakým časem, teď jsem ho vytáhl ze šuplíku a s několika vězni ho doplnil a rozšířil,“ přiblížil Suchánek, známý také jako Honza, kytarista z hor.

Vězňova zpověď

| Video: Youtube

Ve spolupráci se svým švagrem Ladislavem Novákem, který má za sebou již několik úspěšných amatérských videí, začali pracovat na scénáři videoklipu. „Nejprve souhlasilo vedení věznice, poté i zapsaný spolek Vězeňská duchovenská péče a Vězeňská duchovní služba,“ popsal Suchánek. Zrod klipu byl zařazena do projektu Genesis, což je vzdělávací služba ve věznicích.

„Natáčení se zúčastnili odsouzení i zaměstnanci Věznice Rýnovice. Klip byl dokončen téměř před koncem roku a první, kdo měl možnost jej posoudit, byli samotní aktéři z řad zaměstnanců i odsouzených,“ doplnila Králová.

Hlavní myšlenkou písně je vzbudit naději, že každý člověk má možnost změnit svůj život. První sloka se zabývá trestnou činností a poukazuje na její závažnost. Ve druhé sloce autoři upozorňují na druhou stránku mince, na to, že ne každý má funkční rodinu, pohodové dětství a pocit bezpečí. Ve třetí sloce je prezentována naděje a myšlenka, že kdo opravdu chce, má možnost na sobě pracovat a změnit své smýšlení i jednání. Z refrénu zní pocit odpovědnosti a lítosti nad spáchaným zlem.

Děj videoklipu souvisí s uvězněním a postupně se odehrává na několika místech věznice. Videoklip lze vnímat jako příběh odsouzeného, který chce a pomocí nabízených programů a práce s odborným personálem také může, na sobě pracovat. Od průchodu branou a ubytování na cele je zde možné vidět, jak se vzdělává, pracuje, navštěvuje kapli věznice, jak zde tráví volný čas. „Už při prvotním nápadu textu jsem si říkal, že by bylo perfektní natočit klip přímo ve věznici, přímo s odsouzenými, kteří za mnou dochází. Jsem rád, že to dopadlo,“ poznamenal Suchánek.

Videoklip je zakončen ambientní hudbou na motiv písně a chce ukázat portréty lidí (vězňů i zaměstnanců), kteří se společně na projektu podíleli. Dlouhý pohled na kameru s křestním jménem, délkou trestu, u zaměstnanců jejich povoláním, je určen k zamyšlení a ztišení.