„Překonalo to všechny naše dosavadní představy o černých skládkách,“ říká vedoucí odboru životního prostředí železnobrodské radnice Miloš Pala o obří černé skládce u Jirkova, za jejíž likvidaci město loni zaplatilo přes osmdesát tisíc korun. Nepodařilo se totiž nalézt žádného z původců. V jirkovském lomu leželo 49 tun odpadu. A v minulých dnech se tam objevil další.

„Na příjezdové cestě jsme nechali udělat zátaras a někdo začal házet odpad před něj. Objevily se tam části auta. Přivezli je pravděpodobně dodávkou. Hned je necháme odvézt pryč, aby to nelákalo další lidi k navážení dalšího odpadu,“ konstatoval Pala.

Černé skládky trápí prakticky každou obec. „Už pár let u nás funguje sběrný dvůr, kam mohou lidé většinu odpadu vozit zdarma, ale nedá se říci, že by to mělo vliv na úbytek černých skládek. Ty se objevují pořád ve stejné míře. Nedávno jsme jejich sběrem naplnili dva velkoobjemové kontejnery. Většinou jde o stavební suť a části aut,“ poznamenal starosta Smržovky Marek Hotovec.

Stejný problém mají i v Desné, kde se snaží černým skládkám preventivně předcházet každodenním svozem. „Pracovníci místního hospodářství denně objíždějí katastr a nasbírají zhruba dvě multikáry odpadů. Nejvíc jich obvykle bývá na odpočívadlech silnice I/10,“ podotkl starosta Desné Marek Pieter.

Původcům černých skládek hrozí vysoké pokuty. U fyzických osob do 50 000 korun, v případě firem až do milionu.