Na Střední škole řemesel a služeb Jablonec se již podruhé nenaplnili učební obor sklář, který prakticky působí v Železném Brodě.
„Nepodařilo se ročník naplnit. Nesehnali jsme potřebný počet učňů. V Brodě nyní působí jen jeden, závěrečný ročník,“ uvedl František Lufinka, ředitel Střední školy řemesel a služeb.
Obor se tak dostal do ještě větších problémů, než na začátku května, kdy Deník o problémech v hledání učňů poprvé informoval. „Sklářský průmysl je zřejmě podle rodičů v útlumu. Paradoxem je, že jsme jediná škola v republice, která tento obor ještě otevírá,“ konstatoval Lufinka v květnu.
Problém trápí školu i zaměstnavatele v odvětví delší dobu. „Generace foukačů skla stárnou. Snižujícího se přílivu mladých lidí do oboru si všímáme již přibližně deset let,“ sdělil Ivan Kalousek, jeden z podnikatelů, který absolventy učiliště zaměstnává. „Letos k nám přišli dva nejperspektivnější učni. Z letošního ročníku máme již vytipované další. Nejméně dva roky již nikdo nový ze školy nepřijde,“ uvedl Kalousek.
Podle jeho slov by řemeslu prospěla změna legislativy. „Dovedu si například představit, že mladý člověk by u nás prošel praxí, jejíž kvalita by byla v provozu na dalece vyšší úrovni. Ve škole by se učila jen teorii, technologie by mohly zvládnout podniky. Bohužel těmto záměrům nepřejí současné zákony,“ upřesnil Kalousek.
Obor Střední školy řemesel a služeb tak stojí na rozcestí. Poslední ročník letos skončí a může to být i konec celého oboru. „Odborní mistři prostě budou muset odejít. Po několika letech ale může nastat problém s jejich znovunalézáním,“ konstatoval Lufinka.
Zručný foukač si podle výrobců přitom vydělá pěkné peníze. „Samozřejmě, že je požadována manuální zručnost. Kdo je šikovný, je spokojený. Jsme schopni to doložit i výpisy z výplatních pásek,“ poznamenal Ivan Kalousek.