Rekordně vysokou sklenici zhotovili harrachovští skláři. Je vysoká 106 centimetrů a její unikátnost spočívá v metodě, jakou byla vyrobena. Skláři ji totiž nelepili za studena, nýbrž vyfoukali přímo ve sklárně takzvanou hutní metodou. Sklenice pomohla zapsat harrachovskou sklárnu spojenou s minipivovarem do Guinessovy knihy rekordů.

„Naším cílem bylo dosáhnout sta centimetrů, k rekordu a zápisu by to stačilo. A nakonec se podařilo dokonce 106 centimetrů, což je potvrzením zručnosti a výjimečnosti našich harrachovských sklářů,“ pochvaloval si majitel sklárny František Novosad. Jak dodal, sklenic přesahujících sto centimetrů se podařilo udělat hned několik. Jednotlivé exempláře skončí na různých místech, neboť ve všech případech půjde o světové unikáty.

„Jedna skončí v místním muzeu skla, další si odveze do Pelhřimova agentura Dobrý den, která na rekord dohlížela. A jednu si samozřejmě necháme na památku u nás ve sklárně,“ doplnil šťastný Novosad.

Na tvorbě stošesticentimetrové sklenice se podíleli nejzkušenější mistři z harrachovské sklárny. Nejobtížnějším momentem bylo vyrobit zhruba třičtvrtě metru vysokou nožku sklenice.

„Je tak vysoká, že kdybychom z té sklenice chtěli pít, nemuseli bychom jí mít na stole, mohla by stát na zemi,“ podotkl spoluautor díla Radek Remer. Do číše se podle něj vejde přes litr a půl tekutiny. Aby její funkčnost ověřili, připili si autoři ze dvou sklenic – jak jinak než harrachovským pivem.
Nejde o první rekord, který ve zdejší sklárně učinili. V roce 2004 zde vyrobili největší pivní sklenici. Ta vážila prázdná 14 kilogramů, naplněná třiceti litry piva přes 40 kilogramů. Pití z takové sklenice by bylo namáhavější, než cvičení s činkami v posilovně.

Tvorba maxisklenice byla součástí pátého ročníku harrachovských pivních slavností a na práci sklářů během pokusu dohlížely stovky zvědavých návštěvníků. Mnoho z nich také využilo lákavou nabídku a pokusili se sami vyfoukat skleněnou kouli za asistence zkušených mistrů sklářů. Většina z nich pak přiznala, že práce s křehkým sklem, v prostředí podobném sauně, je skutečně obdivuhodná.