Nápad přinesla do muzea Jiřina Štrynclová, jejíž umění vytvarovat ze skla na kahanu všemožné figurky mohou obdivovat návštěvníci každou neděli. „Učila jsem tohle řemeslo na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci. Když jsem odešla do důchodu, najednou mi začala práce se sklem chybět. Zemřel mi v té době manžel a poohlížela jsem se, co dál. Domluvila jsem se proto s muzeem,“ pousmála se Štrynclová.

Sklářský řemeslný víkend přitáhl do muzea velké množství lidí. „Je to tak akorát, nemačkali jsme se, a přitom měli příjemně rušno,“ pochvaloval si manažer muzea Jan Sedlák. Od sklepa přes přízemí až do patra syčely hořáky a příjemně šustily a cinkaly korále. V celém objektu panovala pohodová atmosféra. Kromě bižuterie a dalšího zboží ze skla byla k mání třeba hrachová polévka nebo několik druhů domácích koláčků. „Až se dojí hrachovka, máme česnečku,“ pousmála se prodávající.

„Akci jsme koncipovali jako oslavu sklářského řemesla, a především malých živnostníků, kteří pracují sami doma a moc se o nich neví. Jak je vidět, lidi výroba skla zajímá,“ pousmála se Štrynclová nad výrobou figurky kočky.

Nová tradice?

Dětskou dílničku, kde si mohli příchozí vyzkoušet výrobu figurky z drátků a korálků, navštívila i rodina Perovičových z Jablonce. „Chodíme sem docela pravidelně. Tento víkend jsme si mohli prohlédnout, jak se vyráběly věci ze skla před staletími a v podstatě i dnes. Syn Dušan si vyrobil vodníka,“ pousmála se Jana.

Podle organizátorů byl víkend jedinečným setkáním místních sklářů ze Železnobrodska a Jablonecka, kteří svým uměním ukázali krásu tohoto řemesla. Návštěvníci měli možnost sledovat při práci figurkáře, navíječe i foukače.

Sklářský řemeslný víkend se zřejmě stane další tradicí navázanou ke Kittelově muzeu. „Akce slaví úspěch, návštěvníci jsou při sledování této krásné náročné práce nadšeni,“ vysvětlil ředitel muzea Richard Hübel.

Turisty provádí po Jablonci skleněné kameny, zatím jen na jedné trase.
FOTO: Unikátní korálková trasa v Jablonci láká nenechavce, kameny doplní

Návštěvníci si v rámci řemeslného víkendu mohli navíc prohlédnout nejen stálou výstavu věnovanou doktoru Kittelovi, řečenému severočeský Faust, ale i dvě aktuální výstavy: Fytolity – Skleněné objekty a Malé světy Zdenky Schovánkové. Fytolity jsou fosilní stopou rostliny v půdním humusu, vzniklé poté, co se rostlina rozpadne. V Kittelově domě jsou vystaveny skleněné plastiky Josefíny Váchové, vytvořené autorkou na Technické Univerzitě Liberec. Malé světy je název výstavy obrazů Zdenky Schovánkové, redaktorky Českého rozhlasu. Čárka za čarou, tenké vlnky, kroužky a v té změti se vyjevují stromy, domy, děti, ptáci, zvířátka, celý svět ve světě. Tak nějak výstavu popisuje Lída Růžička, která převzala roli kurátorky výstavy.

„Ve škole a později v práci jsem občas malovala na rohy papíru malé kudrlinky a smyčky a kytičky. To mě bavilo odjakživa. V pozdějším věku, to si pamatuji úplně přesně, mě napadalo malovat malé obrázky složené z těch malých tvarů,“ přiblížila Schovánková.