Skleněné městečko je známo jako jedna z největších slavností skla v republice. O víkendu proběhne v Železném Brodě již desátý ročník akce, která nabídne nejen vše okolo skla, ale i bohatý doprovodný program.

„Rád bych všechny pozval do Železného Brodu na jubilejní desátý ročník Skleněného městečka. Věřím, že si v bohatém programu každý najde to své a návštěvu našeho sklářského města si náležitě užije," zve František Lufinka, starosta Železného Brodu.

PLNOLETÁ

PechaKucha Night se odehrává podle přesně daných pravidel = šest minut a čtyřicet sekund to je časový limit, který musí každý prezentující dodržet. „Akce PechaKucha Night Železný Brod dosahuje své plnoletosti osmnáctým pokračováním ve čtyřleté historii," sdělil Martin Hlubuček, jeden z organizátorů přehlídky. Letošní ročník v podvečer Skleněného městečka (pátek 16. září, 19 hodin tradičně v sále KC Kino) se ponese v duchu skla.

„Diváci se v neformální atmosféře postupně seznámí s tvorbou sklářských výtvarníků, designérů a špičkových uměleckých řemeslníků, o jejichž tvorbě je slyšet nejenom u nás," zve Hlubuček.

Připomenou také významné osobnosti, instituce, sbírky a projekty, bez kterých by české sklářství nebylo tak výjimečné. Po skončení následuje Afterparty ve Šroubárně.

SKLENĚNÉ MĚSTEČKO

Oficiální zahájení celé akce se uskuteční v sobotu 17. září od 10 hodin, tentokrát ale ne před Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou, ale na Malém náměstí.

Návštěvníci si budou moci vyzkoušet sklářské řemeslo pod širým nebem právě na Malém náměstí a přilehlých plochách, zakoupit skleněné suvenýry, navštívit výstavy skla v muzeích a galeriích, objevovat krásu starého skla na bleším trhu anebo si pouze užít kulturní doprovodný program.

KULTURNÍ PROGRAM …

… se uskuteční na Malém náměstí, zahájí jej pěvecký sbor Řetízek. Následovat bude dechová hudba Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna z polského partnerského města. V programu také zahrají kapely Clox!, Poseidon, Swing Grass Revival a další. „Hlavním tahákem budou vystoupení zpěváka Kamila Střihavky se skupinou Leaders a rodačky Lucie Bakešová s Alanis Morrisette Revival," vypíchla Alena Matějková z Informačního a kulturního střediska.

HLAVNÍ JE SKLO

Ale Skleněné městečko, to je především vše o sklu. Otevřeny budou provozy a prodejny mnoha zdejších firem, ve sklářské škole se koná Sklářský veletrh a v podstatě i den otevřených dveří, otevřeno bude Městské muzeum, výstava Sklovotvar v industriálním prostoru Kotelna, otevřeno má i Střední škola řemesel a služeb.

Ve Šroubárně najdete i Bleší trh se sklem. Doslova každý tu může prodat staré skleněné výrobky. Přípustné nejsou výrobky, které organizátoři vyhodnotí jako nové.

„Samozřejmě, že se částečně jedná o obchod, ale především jde o dobrou náladu. Sklářský bleší trh ožije díky zapomenutým kouskům ze sklepů a půd, které jsme se rozhodli konečně uklidit," přiblížila filosofii trhu Mirka Bartoňová, která má Bleší trh na starosti.

Již tradicí je i soutěž pořádaná městem a Okresní hospodářskou komorou. V soutěži budou vyhlášeny dvě kategorie: Nejlépe se prezentující firma očima diváků a Cena OHK v Jablonci nad Nisou za podnikatelské úspěchy v uměleckém sklářství.

Line-up Skleněného městečka, včetně všech informací je zveřejněno na webu sklenenemestecko.cz a na facebooku skleněného městečka.