Již popáté se v Železném Brodě spojí skláři z blízka i dáli, aby veřejnosti předvedli své výrobky i výrobu samu.

Jubilejní 5. ročník setkání sklářů a příznivců sklářského řemesla proběhne ve městě v sobotu 17. a v neděli 18. září.

„Vzrůstající počet návštěvníků, pro představu – v loňském roce jich bylo přibližně čtyři tisíce, dokládá velký zájem veřejnosti o toto specifické odvětví našeho regionu,“ sdělil André Jakubička, starosta Železného Brodu.

Slavnostní zahájení celé akce proběhne již tradičně na hlavním schodišti sklářské školy v sobotu od 9 hodin.

Návštěvníci mohou zhlédnout čtyři různé výstavy skla. „Jednou z nich bude i výstava Skleněný šperk, na níž svou tvorbu představí dvacet českých autorů,“ vyzdvihl Zdeněk Lhotský, radní a jeden z hlavních organizátorů festivalu skla.

Malé náměstí klasicky zaplní výrobci, kteří návštěvníkům předvedou výrobní postupy pod širým nebem.

Premiéru si odbude Bleší trh se sklem. Doslova každý tu může prodat staré skleněné výrobky. Přípustné nejsou výrobky, které organizátoři vyhodnotí jako nové.

„Samozřejmě, že se částečně jedná o obchod, ale především jde o dobrou náladu. Sklářský bleší trh ožije díky zapomenutým kouskům ze sklepů a půd, které jsme se rozhodli konečně uklidit,“ přiblížila filosofii trhu Mirka Bartoňová, která má Bleší trh na starosti.

Důležitou akcí je další ročník Sklářského veletrhu, pořádaný Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou. „Místním i přespolním sklářům poskytuje škola výstavní prostory pro jejich prezentaci,“ přiblížil Martin Hlubuček, zástupce ředitelky SUPŠS. Škola ale také připravuje tvůrčí sklářské dílny.

Kromě bižuterie, malovaného, rytého a broušeného skla čeká na návštěvníky divácky atraktivní školní huť.

Prostory učebního oboru Výrobce a zušlechťovatel skla otevře i jablonecká Střední škola řemesel a služeb.

Připravuje se i malá přehlídka dokumentů se sklářskou tématikou, která bude předcházet tradičnímu Sklářskému semináři, který hostí celkem pět přednášejících.

Po celý víkend budou návštěvníky doprovázet hudební produkce, divadelní vystoupení a módní přehlídky. Představí se místní soubory Broďanka či Řetízek, ale třeba i bubenická show Barrel Battery či mladoboleslavská rocková kapela Seven.