Již o tomto víkendu 18. a 19. září se v Železném Brodě konají slavnosti skla Skleněné městečko. „Nabídnou nejen mnoho výstav a sklářský veletrh, ale návštěvníci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program plný hudby a dalších uměleckých vystoupení,“ pozval starosta města František Lufinka.

Skleněné městečko zároveň oslaví 15. výročí od prvního ročníku. Za tu dobu se z akce lokálního charakteru stala celorepubliková událost, kam míří skláři z Čech, ale i ze zahraničí.

Veřejnost bude mít možnost obdivovat kreativitu a řemeslnou zručnost studentů sklářské školy, nebo se aktivně zapojit do speciálního programu tvůrčích sklářských dílen. Na Malém náměstí, ve sklářské škole a v několika firemních prodejnách budou nejen prezentována a předváděna sklářská řemesla charakteristická pro zdejší region, ale také si budete moci zakoupit sklářské výrobky a bižuterii.

Už v předvečer Skleněného městečka, v pátek 17. září, se představí na železnobrodském nádraží zcela nový Křišťálový vlak. Vlak neobyčejného designu bude v interiéru vybaven zajímavým čtením o Křišťálovém údolí a spoustou praktických informací.

Doprovodný program na nádraží pro celou rodinu připraví Křišťálové údolí, což je projekt spojující sklářské oblasti Libereckého kraje, společně s železničním dopravcem Arriva.

Vlak dále bude jezdit v pravidelném provozu na trase Liberec – Turnov – Železný Brod – Semily – Lomnice nad Popelkou.

„Tato moderní souprava se na zmíněné trati stane jednou velkou pozvánkou za skláři a šperkaři v Železném Brodě a celém Křišťálovém údolí,“ sdělil mluvčí Agentury regionálního rozvoje, která projekt Křišťálové údolí zastřešuje, David Pastva.

V sobotu dopoledne se pak již rozběhne oficiální akce Skleněné městečko. Oficiální zahájení akce se uskuteční na Malém náměstí v sobotu od 10 hodin. Otevřené dveře najdou po oba víkendové dny návštěvníci v místní Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské, kde kromě jiného proběhne Sklářský veletrh 2021. Otevřeno bude i odloučené pracoviště Střední školy řemesel a služeb Jablonec, návštěvníky uvítá Městské muzeum i Městská galerie Vlastimila Rady, Muzeum a Galerii Detesk. Otevřena bude i Kotelna či Prostor pro světlo, obě v areálu bývalého podniku Kolora.

Na Malém náměstí a v přilehlé Husově ulici pak čekají na návštěvníky stánky s drobným zbožím a bohatý kulturní program v čele s populární písničkářkou Lenkou Filipovou.

Dodržujte opatření

„Těch akcí a otevřených dveří je opravdu hodně. Myslím, že podobná akce nemá obdoby ani v celé Evropě,“ poznamenal František Lufinka, který si vždy celé město projde. „Nejvíce mne ale asi fascinuje jak venkovní, tak školní sklářská huť. Vznikají tam krásné věci,“ doplnil starosta města.

Organizátoři žádají účastníky o dodržování základních pravidel proti šíření koronaviru.

„Prosíme všechny návštěvníky, aby v době konání Skleněného městečka byli k sobě navzájem ohleduplní a dodržovali zvýšená hygienická opatření. Snažte se dodržovat rozestupy, používejte nabízenou dezinfekci a nezapomeňte si pro vnitřní prostory přibalit s sebou roušku k ochraně dýchacích cest,“ vyzval starosta města.