Někde to rarita je, u nás není.

Severočeská vodárenská společnost (SVS) začala s rekonstrukcí více než půl kilometru dlouhého úseku vodovodu v Rychnově. Ten starý tu vydržel 114 let a byl ze skla. „Skleněné potrubí nepatřilo mezi hojně využívané materiály," sdělil Jiří Hladík, mluvčí SVS.

„Jedná se o rekonstrukci v délce téměř 550 metrů," upřesnil Bronislav Špičák, generální ředitel SVS.

Skleněné vodovodní potrubí podle Hladíka slouží ještě třeba v Liberci Pavlovicích. „Je stále v provozu," upozornil.

V MUZEU

Když v roce 2013 rekonstruovala hradecká společnost Vodovody a kanalizace v ulici Družstevní práce v Třebechovicích pod Orebem, narazila také na skleněný vodovod, starý ale jen cirka padesát let.

„Opravdu překvapivé však bylo, že po padesáti letech je potrubí v Třebechovicích ve většině délky zcela nepoškozené. Navíc také s minimálními zbytky usazenin na jeho stěnách," popsal Tomáš Hosa, provozní ředitel Královéhradecké provozní.

Část skleněného potrubí neskončila nikde na skládce. Kusy, které zůstaly celé, skončily v muzeu.

Se skleněným potrubím se muselo zacházet velice opatrně a „vodáci" ho využívali jen v místech, kde byl písek.

DOBRÁ VODA

Pitnou vodu skleněným potrubím vedou do domácností i na Slovensku v malé vesničce Ozdín. Zdejší starosta si to nemůže vynachválit.

„Naše ozdínská voda je nejlepší na světě. Skleněné potrubí se od obyčejného liší kvalitou vody," tvrdil loni Dušan Vývlek, starosta Ozdína pro server noviny.sk.

Jako v Třebechovicích pod Orebem, tak i v Ozdíně vybudovali skleněný vodovod v šedesátých letech minulého století. Se sklem do vodovodních potrubí se experimentovalo právě v šedesátých letech minulého století V Hradci Králové bylo sklo použito dokonce i na krátký úsek kanalizačního výtlaku, ten už je ovšem také vyměněn.

ZŮSTANE V ZEMI

Skleněný vodovod v Rychnově zůstane další generace nadále skryt v zemi. A kdo ví, třeba se jednou také dostane do muzea.

„Rekonstrukci provádíme bez výkopů řízeným protlakem, což v praxi znamená, že protlačíme potrubí polyetylénu vedle toho stávajícího skleněného, které necháme nadále v zemi," upřesnil Jiří Hladík.

Stávající vodovod ze skleněných trubek o průměru 80 mm pochází z roku 1902. Vlivem stáří je silně zanesený a poruchový, proto SVS rozhodla o jeho rekonstrukci.