V zimě bylo málo sněhu, a ani na jaře nebyla situace o mnoho lepší, řekl Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou. Deště z posledních dní už podle něj výnosy ozimých plodin nezachrání, zlepšit by ale mohly výnosy jarních odrůd.

V Libereckém kraji bylo podle informací z Ministerstva zemědělství ČR (MZe) v pondělí sklizeno pouhých 178 hektarů ozimého ječmene, průměrný výnos je jen tři tuny z hektaru. „Výnosy se liší pole od pole, někde dávají jen 2,5 tuny z hektaru, jinde i pět tun," poznamenal Teplý. Loni byly ale výnosy zhruba dvojnásobné, ozimého ječmene se sklízelo v průměru 5,7 tuny z hektaru. Ostatní plodiny v kraji na kombajny teprve čekají, sklizeň v kraji začala letos o něco později, loni vyjely kombajny do polí už o víkendu 5. a 6. července.

Loni zažil Liberecký kraj rekordní sklizeň. Podle informací z Českého statistického úřadu (ČSÚ) sklízeli pěstitelé v kraji v průměru 5,79 tuny obilí a řepka dávala 3,9 tuny z hektaru. Někde sklízeli z hektaru i deset tun obilí, což v podhorském Libereckém kraji nikdo nepamatuje. Řepky sklidili loni zemědělci 23.000 tun, nejvíce za posledních 11 let. Oseli jí přitom jen 5890 hektarů, kdežto předtím se řepka pěstovala na výměrách až o pětinu větších.

Liberecký kraj není zemědělskou oblastí a zemědělská půda tvoří sotva třetinu z 316.000 hektarů jeho rozlohy. Nejlepší sklizeň obilí zažil region v roce 2004, kdy zemědělci sklidili 132.325 tun obilovin, loni získali zhruba o 10.000 tun méně. Obilí se ale loni pěstovalo na výměrách o pětinu menších než tehdy. Průměrný výnos v roce 2004 dosáhl 5,11 tuny z hektaru, loni byl ještě o téměř sedm metrických centů vyšší. Nejvíc se loni sklízelo ozimé pšenice, která dávala v průměru 6,54 tuny z hektaru. Třeba v ZOD Brniště na Českolipsku jí ale sklízeli v průměru dokonce 8,15 tuny z hektaru.