Letošní rok lze považovat podle agrárníků za rekordní, nejen co se týče rychlosti sklizně. „Na Jablonecku se velmi brzy sklízelo na Jenišovicku nebo v Roudném. Co se týče ozimů a žita, výnosy jsou rekordní,“ přiblížil Jiří Teplý z Agrární komory pro Jablonecko a Liberecko.
To potvrzují i samotní zemědělci. „Například ozimé pšenice je slušná úroda, sklízíme pět tun z hektaru. Naopak ale jařin je kvůli horkému a suchému jaru o polovinu ve výnosech méně,“ uvedl František Škoda z Agro Bílá na Českodubsku.
Průběh počasí však naprosto vyhovuje úrodě kukuřice, která vypadá velmi dobře a sklízet se bude moci už v polovině září. „Pěkně vypadají kukuřice třeba ve Bzí – Těpeřích nebo Plchově,“ potvrdil Jiří Teplý.
Agrárníci si také pochvalují letošní výhodné nákupní ceny. Za tunu obilí totiž dostávají až o tisíc korun víc než v minulém roce. Například za tunu krmných obilnin nyní zemědělcům kupci platí zhruba 3 700 – 4000 korun. Za potravinářské obilí až 4 300 korun. „Ti, kteří prodávají obilí do mlýna, jsou tento rok docela spokojeni,“ doplnil Jiří Teplý z Oblastní agrární komory.