Složitá situace kolem sklářského průmyslu dopadá i na učební obory spojené přímo s výrobou. Střední škola řemesel a služeb musí tvrdě bojovat o zachování zvláště oboru sklář se zaměřením duté a lisované sklo, technické sklo.

„Sklářský průmysl je podle rodičů na špatné úrovni. Obor sklář se specializací technické sklo nebyl otevřen minulý rok, zatím to vypadá, že neotevřeme ani letos. Dvanáctého května skončí druhé kolo přihlášek, zatím nemáme na tento obor jediného přihlášeného,“ uvedl František Lufinka, ředitel Střední školy řemesel a služeb. „Paradoxem celé situace je fakt, že jsme jediná škola v republice, která inkriminovaný obor otevírá,“ upřesnil Lufinka.
Podnikatelům v oboru dělají problémy učiliště vrásky. „Jak je možné, že se v deseti milionovém národě nenajde deset dětí, které se chtějí vyučit v tomto specifickém oboru,“ ptá se Ivan Kalousek, jeden z podnikatelů.

Pokud škola příští ročník neotevře, nebude mít plné využití pro mistry praktické výuky. „Pokud obor neotevřeme, mistři prostě budou muset odejít. Po několika letech ale může nastat problém s jejich znovunalézáním,“ dodal Lufinka. Podle Kalouska je největším problémem oboru podvědomí lidí. „Technické sklo je specifická kategorie. Jenom na Jablonecku je deset patnáct zaměstnavatelů. S učilištěm spolupracuji a vidím, že absolventi nemají problém sehnat práci. Ti šikovní si navíc vydělají relativně pěkné peníze,“ konstatoval Kalousek.

Podle jeho slov je zřejmé, že oboru nebyla věnována dostatečná marketingová pozornost. „Lidé vidí sklářství jako problémový jednolitý obor, což není pravda. Pokud učební obor zanikne, bude to znamenat do budoucna velký problém pro zaměstnavatele,“ dodal Ivan Kalousek.
V současné době škola řeší s úřadem práce možnost pořádání rekvalifikací v nevyužitých prostorech praktických dílen v Železném Brodě.
Střední školu řemesel a služeb navštěvuje na pět set studentů. Nabízí například sedm učebních a dva studijní obory, v Brodě provozuje praxi.
Pokud škola nenaplní alespoň základní počet učňů oboru sklář, v příštím školním roce se v Železném Brodě bude prakticky vzdělávat jen třetí ročník oboru.