„K dohodě došlo po konzistentním jednání a se souhlasem obou. Nikdo nikoho nenutil,“ zdůraznil předseda regionálního sdružení ODS Libereckého kraje a předseda Senátu Přemysl Sobotka. Za Radima Ziku se postavily tři oblastní organizace ODS, tedy Liberec, Jablonec a Semily. Petra Skokana podpořila domovská Česká Lípa.
Včerejším veřejným vystoupením chtějí Občanští demokraté dát najevo potencionální koalici signál, že se dokáží rozhodnout a stranou nehýbají žádné spory.
„Výzvu regionální rady přijímám. Bylo to velmi těžké, mám zde rozdělanou práci. Chápu to ale jako postup do vyšší politiky,“ komentoval rozdělení úloh Petr Skokan.
Kandidovat bude v 36. senátním obvodu, pod který spadá celý okres Česká Lípa společně s Hrádeckem a Chrastavskem. Podle regionální rady ODS má současný hejtman veliké šance zvítězit ve většinovém volebním systému.
Samotný kandidát si svou sílu v tomto ohledu uvědomuje. „Budu zde mít větší šanci vzhledem k tomu, jak jsem na Českolipsku známý,“ uvedl Skokan. Jeho jméno se na kandidátce do krajských voleb pak vůbec neobjeví a zasahovat do nich bude jen svou oficiální podporou krajského lídra Radima Ziky.

Za českolipskou ODS ho v pozici na kraji nahradí starostka České Lípy Hana Moudrá. „Máme ambice krajské volby vyhrát,“ uvedl Radim Zika. Kromě něj a českolipské starostky se na prvních místech na krajské kandidátce ODS ocitnou i jablonecký Karel Dlouhý a náměstek hejtmana pro školství Petr Doležal za Semilsko. Zatímco kandidátku se Zikou v čele ustanoví regionální sněm strany, do Skokanovy kandidatury na senátora může zasáhnout ještě sněm volitelů. Stále mu tak hrozí, že se proti němu postaví stranický oponent. Současný senátor za Českou Lípu Karel Tejnora obhajobu svého postu zvažuje.